Atrakcje Jury – Piękna Dolina Prądnika

Atrakcje Jury – Piękna Dolina Prądnika

Piękna Dolina Prądnika, której nie sposób nie zwiedzić

Znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym. Zrzesza co roku setki turystów. Szczególnie warta jest odwiedzenia w sezonie letnim. Poznaj, jakie atrakcje przewiduje i dlaczego jest tak popularna wśród odwiedzających Jurę Krakowsko-Częstochowską. Atrakcje Jury – Piękna Dolina Prądnika

Pierwsze kroki po Dolinie Prądnika

Atrakcje Jury – Piękna Dolina Prądnika. Na początku drogi znajduje się słynna Maczuga Herkulesa, wyrzeźbiona przez skały wapienne o takim kształcie. Obok niej można zobaczyć zabytkowy zamek Pieskowa Skała. Ciekawym obiektem dla zwiedzających też jest kaplica na wodzie, powstała w 1901 roku na planie symetrycznego krzyża nad rzeką Prądnik, zaś jej patronem jest św. Józef Robotnik. Nieco dalej, godne odwiedzenia są ruiny zamku królewskiego w Ojcowie. Dokładniej, obiekt ten wzniesiony był na wapniowym wzgórzu o nazwie Złota Góra. Pochodzi jeszcze z II poł. XIV wieku i stanowił główny punkt obronny przed wrogiem. Po Dolinie Prądnika biegnie także Szlak Orlich Gniazd. Ciekawostką  jest, że ma on aż 164 km i rozpościera się na terenie Krakowa oraz Częstochowy, łącząc ze sobą te dwa miasta. Na terenie trasy znajdziemy mnóstwo zabytkowych zamków oraz liczne skały wapienne w różnych, często ciekawych kształtach. Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego i Muzeum Etnograficzne to dwa obiekty, w których to znajdują się między innymi ciekawe wystawy przyrodnicze, archeologiczne, czy historyczne. Szczególną frajdą dla młodszych jest możliwość obejrzenia filmu w 3D opisującą prehistorię tych okolic. Można tutaj także obejrzeć fragmenty jaskiń.

Malownicze okolice, które warte są zobaczenia

Za Ojcowem, znajduje się trasa typowo przyrodnicza, podczas której można podziwiać wspaniałe i niecodzienne krajobrazy na początku z niewielkiej skały wapiennej o nazwie Jonaszówka. Góry, które się tutaj znajdują sięgają często nawet 400 m.n.p.m. Oprócz tego, że w dużej mierze porastają je lasy, to także często pokryte są skałami wapiennymi, charakterystycznymi dla tego miejsca. W wąskiej dolinie razem z rzeką Prądnik, która tutaj płynie – można przemierzyć dalsze okolice zielonym szlakiem. Charakterystyczna jest tutaj też forma szczególnie jednej skały wapiennej o nazwie – Igła Deotymy, pokrytej winobluszczem. Dalej znajduje się Jaskinia Ciemna, do której można wejść jedynie z przewodnikiem w okresie letnim. Zbudowano w tym miejscu platformę widowiskową, zaś niedaleko stąd zlokalizowano szczątki pierwotnych ludzi.

Jaskinia Ciemna – szczegółowe informacje

Ma aż 186 m długości i znajduje się na wysokości 410 m n.p.m. To w niej odkryto szczątki człowieka z przed 120 tysięcy lat. Trzeba uważać, poruszając się po grocie. Zamieszkują ją nietoperze oraz duże pająki z gatunku sieciarz jaskiniowy. Panuje w niej stosunkowo niska temperatura sięgająca 7-8 stopni C, zaś wilgotność powietrza – 95%. Znaleziono tutaj przyrządy pierwotnych ludzi a także kości niedźwiedzia jaskiniowego. W środku jest zupełnie ciemno, dlatego wchodzi się do wnętrza z latarkami. Stąd też pochodzi nazwa jaskini. Warto dodać, że odwiedziło ją na przestrzeni lat wiele osobliwości w tym: król Stanisław August Poniatowski, Stanisław Staszic, Hugo Kołłątaj, Fryderyk Chopin czy Julian Ursyn Niemcewicz.

Co znajdziemy, poruszając się dalej, zielonym szlakiem?

Tym sposobem można dostać się na szczyt niewielkiego pasma górskiego, na przykład na Górę Koronną. Mimo, że sama ścieżka jest nieco stroma, to na pewno warto ją przebyć choćby i dla samych widoków na całą Dolinę Prądnika. Podsumowując bardzo ciekawym zjawiskiem przyrodniczym jest położona niedaleko skała o nazwie Rękawica, przypominająca ludzką dłoń. W górze Okopy zaś, odkryto gród ze średniowiecza. Poruszając się dalej, wąwozem Smardzowickim można znaleźć się w samym centrum rezerwatu.

Kolejne wspaniałe atrakcyjne obiekty

Na zakończenie – przemieszczając się dalej, można dojść do Źródełka Miłości, a dalej do skalistej Bramy Krakowskiej, mierzącej 15 metrów wysokości. Poruszając się szlakiem tym razem niebieskim można natrafić na Ciasne Skałki, przez które należy przejść. Następnie w skrzyżowaniu z szlakiem czarnym widnieje Jaskinia Łokietka nad Doliną Sąspowską i ma ona 320 m długości. Jest dostępna turystom – jest oświetlona.

 

JurajskiKlimat poleca, przeczytaj również:

Dlaczego Katedrę Wawelską odwiedza tak wiele turystów?

Jak witaminy D3 i K2 wpływają na organizm?

 

Miłego zwiedzania!

Jurajski Klimat