Bezpieczni piesi w Częstochowie

Bezpieczni piesi w Częstochowie

BEZPIECZNY PIESZY W CZĘSTOCHOWIE

Częstochowska drogówka cyklicznie prowadzi działania skierowane na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Wczoraj podczas akcji “Bezpieczny pieszy” policjanci zwracali uwagę głównie na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Bezpieczni piesi w Częstochowie

Podczas  ubiegłego roku na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie doszło do 169 wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, w których zginęło 6 pieszych i 4 rowerzystów. Od początku roku na drogach naszego miasta i powiatu zginęło już 4 pieszych. W dniu wczorajszym policjanci w białych czapkach przeprowadzili działania “Bezpieczny Pieszy”, mające na celu poprawę ich bezpieczeństwa na drodze. Bezpieczni piesi w Częstochowie

Dlatego podczas działań kontrolno-represyjnych “Bezpieczny pieszy” mundurowi w białych czapkach ujawnili aż 94 wykroczenia popełnione przez kierujących. Polegały one głównie na przekroczeniu prędkości przez kierujących w rejonie przejść dla pieszych.

Kierowco:

  • Poruszaj się z prędkością, która zapewnia panowanie nad pojazdem oraz jest dostosowana do natężenia ruchu i obowiązujących limitów prędkości.
  • Dostosuj technikę jazdy do panujących na drodze warunków atmosferycznych.
  • Nie wyprzedzaj w rejonie przejścia dla pieszych.
  • Używaj wyobraźni i przestrzegaj przepisów.

Pieszy uczestniku ruchu drogowego:

  • Przed wejściem na jezdnię upewnij się, że bezpiecznie przejdziesz na drugą stronę – rozejrzyj się kilkukrotnie i upewnij, że wszyscy kierowcy cię dostrzegli i ustąpią ci pierwszeństwa.
  • Będąc na środku jezdni, rozejrzyj się raz jeszcze.
  • Nigdy nie wchodź na przejście dla pieszych wprost pod koła nadjeżdżającego pojazdu – samochód się w miejscu nie zatrzyma, a ty odniesiesz poważne obrażenia.
  • Bądź ostrożny i przezorny. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania.
  • Bądź widoczny na drodze i dla własnego bezpieczeństwa noś odblaski o każdej porze, nawet na obszarze zabudowanym.

JurajskiKlimat poleca, przeczytaj również:

https://jurajskiklimat.pl/najblizsze-koncerty-online-bach-i-haydn/

 

Źródło:

UM Częstochowa

http://www.czestochowa.pl/