Co warto wiedzieć o hejnale mariackim?

Co warto wiedzieć o hejnale mariackim?

Co warto wiedzieć o hejnale mariackim?

Podczas zwiedzania Krakowa na pewno warto zatrzymać się na chwilę by posłuchać hejnału mariackiego. Z tą kilkuset letnią tradycją wiąże się także wspaniała historia. Dlaczego więc dokładnie co godzinę każdego dnia, również w nocy na Rynku Głównym w Krakowie, przy Kościele Mariackim odgrywany jest hejnał?

Co warto wiedzieć o hejnale mariackim?  Historia sięgająca jeszcze XIII wieku

Hejnał był w średniowieczu grany, podczas otwierania lub zamykania bram miasta. Oprócz tego, dawał sygnał kiedy na zamek próbowały wtargnąć obce wojska, albo gdy był pożar. Jednym słowem dawał znać, kiedy w pobliżu znajdowało się jakieś niebezpieczeństwo. Wszystko to działo się za czasów króla Kazimierza Wielkiego.  Strażnik z wysokiej wieży w taki sposób wydawał komunikat o zagrożeniu, strzegąc tym samym bram miasta Krakowa. Jedna legenda głosi, że hejnał powstał na mocy królowej Jadwigi. Inne podania mówią, że hejnał był znany jeszcze z XIII wieku i wiąże się z grupą tatarów, która najechała na Polskę.

Hejnał

Według pradawnych pism hejnał do dzisiejszego dnia grany jest na pamiątkę uczczenia średniowiecznego trębacza. Bowiem w 1241 roku, grajek i zarazem strażnik ostrzegł przed najazdem Tatarów, wykonując hymn na trąbce. Niestety strzała tatarska dosięgła również jego, mimo tego, że mieszkańcom udało się obronić miasto. Stąd właśnie grany do dzisiaj hejnał jest na końcu urwany.

Hejnał Mariacki dzisiaj

  • Melodia grana jest co równą godzinę, także i w nocy, na żywo, na cztery strony świata. To znaczy, że trębacz gra najpierw w stronę Wawelu (dla króla). W stronę Rynku Głównego (dla władz miasta). dalej w kierunku Bramy Floriańskiej (dla turystów). A następnie do Małego Rynku (dawniej dla kupców, dziś dla straży pożarnej).
  • Aby zostać trębaczem i grać w wieży kościoła Mariackiego należy przejść pomyślnie rekrutację, która zakłada, że idealny na to stanowisko kandydat będzie posiadał minimum średnie wykształcenie oraz będzie musiał umieć grać na trąbce.
  • Hejnaliści zmieniają się co 24 godziny o 7:30 nad ranem, w jednej wieży znajduje się zawsze dwóch trębaczy. Od 16 kwietnia 1927 roku codziennie o 12:00 w południe w Programie I Polskiego Radia można usłyszeć hejnał.
  • W czasie wojny hejnał został przerwany, a od 1940 roku grany był jedynie dwa razy dziennie.
  • Co ciekawe z wieży kościoła można usłyszeć nie tylko sam hejnał. W dniu pochowania Wisławy Szymborskiej zagrano melodię do słów “Nic dwa razy się nie zdarza”, zaś na uczczenie śmierci Jana Pawła II wykonano na trąbce utwór „Łzy matki”.

JurajskiKlimat poleca, przeczytaj również:

Atrakcje Jury – Piękna Dolina Prądnika

Dlaczego warto zaczynać dzień od 4 szklanek?

 

Miłego zwiedzania!

Jurajski Klimat