Częstochowa – pamieć ofiar pandemii

Częstochowa – pamieć ofiar pandemii
CZĘSTOCHOWA – PAMIĘĆ OFIAR PANDEMII

Miasto Częstochowa minutą ciszy uczciło w piątkowe południe pamięć ofiar pandemii. 12 marca mija dokładnie rok od dnia, w którym potwierdzono w Polsce pierwszy zgon osoby zarażonej koronawirusem. W Częstochowie liczba osób, których śmierć miała związek z Covid-19 przekroczyła 300, a liczba zakażonych w mieście od początku epidemii sięgnęła już ponad 10 tysięcy.  

Pamięć osób zmarłych w czasie pandemii, w tym mieszkanek i mieszkańców miasta, uczcili 12 marca w południe na placu Biegańskiego m.in. prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny oraz zastępcy prezydenta Ryszard Stefaniak i Piotr Grzybowski. Częstochowa włączyła się w ten sposób w ogólnopolską akcję zainicjowaną przez Gazetę Wyborczą.

Przez rok koronawirus był powodem lub przyczynił się do śmierci ponad 46,7 tys. osób w całym kraju. Ostatnio, mimo prowadzonego od grudnia programu szczepień, epidemia znowu przyspieszyła. Według informacji docierających do Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta również w częstochowskich szpitalach zaczęło ponownie brakować łóżek „covidowych”. Problem ten ma być omawiany na najbliższej naradzie samorządowców, w tym prezydenta Częstochowy, z wojewodą śląskim.

W Częstochowie w piątkowym raporcie odnotowano 101 nowych zakażeń  koronawirusem. Liczba osób oficjalnie zakażonych od początku pandemii to już ok. 10,2 tys. osób, a liczba zgonów związanych z koronawirusem w mieście to ponad 300 osób.

Wprawdzie liczba zgonów zarejestrowanych w Urzędzie Stanu Cywilnego w Częstochowie w lutym po raz pierwszy od kilku miesięcy nie odbiegała od średniej z minionych lat i dawała  nadzieję na stabilizowanie się sytuacji, ale obecna sytuacja epidemiczna grozi ponownym pogorszeniem się tych statystyk, w związku z większą liczbą ciężkich zachorowań na Covid-19 w całym kraju.

Źródło:

UM Częstochowy