Dlaczego warto przyjechać do Koziegłów?

Dlaczego warto przyjechać do Koziegłów?

Dlaczego warto  przyjechać do Koziegłów  ?

Najważniejsze informacje

Koziegłowy położone są na malowniczych terenach Gminy Koziegłowy na Jurze Krakowski – Częstochowskiej. Sama Gmina znajduje się w województwie Sląskim / powiat myszkowski. Obszar gminy wynosi 161 km kwadratowych , a 17% zajmują lasy. To przepiękna kraina położona nad rzeką Sarni Stok oraz Boski Stok, niedaleko Warty. A miasto Koziegłowy to miasteczko liczące 3 tysiące mieszkańców. Jest bogate pod względem historycznym. Świadczą o tym liczne zabytki znajdujące się na terenie miasta i gminy. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce przyjeżdżając do Częstochowy? Miejscowość ta może pochwalić się znajdującym się na terenie :

  • Kościół Marii Magdaleny z XV w.
  • Kościół Sw. Barbary z XVII w.
  • Pałac Biskupów ,
  • Plebania z XVII w.
  • oraz ruinami zamku w Koziegłowach z XIII w.

Funkcjonuje tutaj także ośrodek rękodzieła artystycznego wykonane z łyka osikowego , oraz Galeria Malarska Tadeusza Puszczewicza. Co więcej od Koziegłowow zaczyna się dobrze znany turystom Szlak Żarecki.

Historia Koziegłów. Dlaczego warto przyjechać do Koziegłów?

Na terenie Koziegłowy pierwszą osadę odkryto jeszcze na początku XII wieku. Kolejne wzmianki o tym miejscu pochodzą z 1472 roku i dotyczą dokładnie kasztelana sądeckiego, Krystiana z Kozichgłów, który  przenosi omawianą wieś z terytorium obecnej wsi Koziegłówki na nowy obszar. Dalsze informacje o tej miejscowości odnotowane są w 1519 roku, kiedy właścicielami Koziegłowy stają się  biskupi Krakowscy, którzy należeli do księstwa siewierskiego. W XVI wieku wieś zasłynęła z rozwijającej się kuźni żelaza, w XVIII wieku powstała na tym terenie manufaktura sukna. Mimo, że Koziegły w 1870 roku utraciły  prawa miejskie, to przywrócono je w listopadzie 1949r.

 

Historyczne obiekty, które warto odwiedzić. Dlaczego warto przyjechać do Koziegłów?

Przede wszystkim wybierając się do Koziegłów warto odwiedzić Koscioł św. Marii Magdaleny, powstały jeszcze w 1679 roku. Zachowane prezbiterium pochodzi z 1470 roku, a na jego ścianach znajduje się polichromia gotycka. Dalej nawa wybudowana została w 1595 roku, zaś kopułowa kaplica św. Stanisława w stylu barokowym w drugiej połowie XVIII wieku. Przy tej świątyni znajduje się plebania z 1802 roku.

Kolejny kościół św. Barbary, położony jest miedzy ulicami Czestochowską a ul. 3 Maja a jego początki przyjmuje się, że pochodzą z ok. 1670 roku, ufundowany został przez rodzinę Kaweckich. Kościół konsekrowany był przez Mikołaja Oborskiego . Świątynia jest murowana, pokryta gontem, sklepiona beczkowo , a na dachu znajduje się okazała wieża barokowa. Ołtarz jest w stylu renesansowym, bogato złocony , ozdobiony 4 kolumnami. Do tego kościół ten otoczony jest murem, z początku jego budowy.

Oprócz kościołów na rynku można obejrzeć dom w stylu klasycystycznym z początku XIX wieku oraz dwa drewniane domy z drugiej połowy tego samego wieku. Nad rzeką Sarni Stok, niedaleko drogi E16 znajdują się mury oraz ruiny zamku pochodzące z 1472 roku pozostały po nim jedynie fragmenty.

 

Wycieczka rowerowa i piesza po Koziegłowach

Warto wybrać się rowerem, szczególnie latem, kiedy pogoda jak najbardziej sprzyja po okolicach tym pięknym, malowniczym terenie. Liczne trasy i ścieżki nie tylko przyciągają co roku fanów wycieczek rowerowych, ale też tych którzy kochają spacery.

 

JurajskiKlimat poleca, przeczytaj również:

Dlaczego Katedrę Wawelską odwiedza tak wiele turystów?

Jaki jest fenomen witaminy D3 i K2?

 

Źródło:

Wilkopedia

 

Miłego zwiedzania!

Jurajski Klimat