Historyczny zamek w Bobolicach

Historyczny zamek w Bobolicach

Historyczny zamek w Bobolicach

Od parunastu lat obiekt ten został udostępniony do zwiedzania turystom. Miejscowość Bobolice jest bardzo malowniczym miejscem. To tutaj znajduje się wspaniały, dobrze odrestaurowany, średniowieczny zamek. Można dodać, że jest on jednym z tych gmachów, który zachował się w bardzo nienaruszalnym stanie. W porównaniu do innych obiektów tego typu w Jurze, gdzie po większości zamków pozostały tylko ruiny – tutaj można zobaczyć jego wnętrze. Jest więc to jedyny w swoim rodzaju, warty odwiedzenia zamek.

Dzieje zamku

Zamek w Bobolicach został wybudowany w połowie XIV wieku z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego. Przez długie lata na skutek licznych najazdów na to miejsce, niestety zamek ten uległ prawie całkowitemu zniszczeniu. Wielokrotnie zmieniał on swoich właścicieli, a jednym z obrońców gmachu był Władysław Jagiełło.

Zamek współcześnie

Zamek jest dzisiaj dostępny do zwiedzania. Za wejściówkę trzeba jednak zapłacić. Położony jest na stromym wzgórzu i należy dzisiaj do senatorskiej rodziny Laseckich, która odbudowała go. Zwiedzać można zarówno sam zamek górny, jak i dolny z dziedzińcem, bramą wjazdową i murami obwodowymi. Obok zabytku utworzono restaurację oraz hotel.

Pradawna legenda

Według dawnych legend, do dziś zamek w Bobolicach regularnie nawiedza Biała Dama. Prawdopodobnie, dawno, dawno temu kiedy zamek ten należał do Bobola, zaś zamek w Mirowie do jego starszego brata – Mira, dokonała się zbrodnia. Dlatego, że Bobol uwiódł ukochaną Mirona pod jego nieobecność, władca zamku w Mirowie postanowił zabić i dziewczynę i swojego brata. Jak to bywa, każdy zamek posiada swoją legendę i Białą Damę.

Trasa między zamkami „Mirowskie Skałki”

Jest to trasa wiodąca między dwoma zamkami położonymi w Bobolicach i w Mirowie, z której można podziwiać malownicze krajobrazy Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Co więcej droga ta należy do czerwonego Szlaku Orlich Gniazd. Na tym przejściu znajduje się także warta odwiedzenia Jaskinia Stajnia, w której znaleziono zęby neandertalczyka Bobolusa Jurajskiego.

 

Miłego zwiedzania!

Jurajski Klimat