Jak zachować bezpieczeństwo w dobie koronawirusa

Jak zachować bezpieczeństwo w dobie koronawirusa

W związku z koronawirusem powinniśmy pozostać w domu i wychodzić tylko w uzasadnionych sytuacjach. Ma to na celu ograniczenie bliskiego kontaktu z innymi ludźmi i spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Możesz czuć się smutny, przestraszony. zdezorientowany, a nawet zdenerwowany. Należy jednak przestrzegać pewnych zaleceń.

Objawy przeziębienia lub grypy

Jeśli masz objawy przeziębienia lub grypy, skonsultuj się z lekarzem. Następnie postaraj się odizolować od pozostałych domowników. Dezynfekuj dotykane powierzchnie.

Przebywanie w miejscach publicznych

Zaleca się, by tylko jeden z domowników robił zakupy w sklepie spożywczym i/lub aptece. Ograniczy to liczbę osób narażonych na potencjalne ryzyko. Pamiętaj, by zachować dystans społeczny. W sklepie zdezynfekuj uchwyt wózka, zanim zrobisz zakupy. Po powrocie do domu umyj ręce wodą i mydłem przez co najmniej 20 sekund. Zdezynfekuj też kupione produkty.

Przygotuj gospodarstwo domowe na wypadek kwarantanny

Eksperci sugerują, by zaopatrzyć się w 30-dniowe zapasy leków na receptę. Upewnij się również, że masz pod ręką środki przeciwbólowe, lekarstwa na żołądek, kaszel i przeziębienie, płyny z elektrolitami i witaminy. Uzupełnij zapas o środki czyszczące (takie jak wybielacze i detergenty do prania) oraz alkohol izopropylowy.

Zaopatrz się też w zapasy żywności na 14 dni. I nie, to nie musi być tylko fasola w puszkach, makaron, kasza i ryż. Możesz kupić mrożonki. Coraz więcej firm wprowadza bezkontaktową dostawę posiłków. Za zamówienie płacisz online. Kurier zostawi paczkę z jedzeniem pod drzwiami.

Umyj ręce za każdym razem po przyjściu do domu

Wraz z dystansem społecznym, dokładne mycie rąk jest jedną z najlepszych sposobów na walkę z wirusem. Dokładnie wyszoruj ręce przynajmniej za 20 sekund za każdym razem, gdy wrócisz do domu.

Przejdź na płatności bezgotówkowe

Odłóż na razie gotówkę i przejdź na płatności zbliżeniowe. Możesz płacić za pomocą telefonu, kart debetowych i kredytowych.

Czyść smartfon

Na Twoim smartfonie mogą gromadzić się bakterie, wirusy i inne zarazki. Dlatego czyść go często ściereczką z alkoholem izopropylowym. Jeśli jesteś w miejscu publicznym, zastanów się, czy rzeczywiście musisz odłożyć telefon. Czy możesz go po prostu schować do torebki lub kurtki? Wtedy w mniejszym stopniu narażasz się na koronawirusa.

Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa i chronić zdrowie osób najbardziej narażonych, należy zachować pewne środki bezpieczeństwa. Zobacz, o czym powinieneś pamiętać.

Wiecej informacji:

http://www.zyjzdrowoikolorowo.pl

Beata Tymińska