Jedna z pereł Jury – zamek w Korzkwi

Jedna z pereł Jury – zamek w Korzkwi

Jedna z pereł Jury – zamek w Korzkwi

Ten historyczny obiekt znajduje się w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, między Krakowem a Ojcowem. Sama Korzkiew – miejsce, gdzie znajduje się zamek – porośnięta jest lasami. Gmach wznosi się na wzgórzu z historią sięgającą nawet do XIV wieku, jeszcze za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Dziś to zamek prywatny, który ma swoich właścicieli. Jest dostępy dla turystów a miejsce to chętnie oni odwiedzają. Co więcej to jeden z niewielu takich obiektów w Jurze, który zachowany jest w całości. Przedstawiciele zamku stworzyli tutaj nie tylko obiekt do zwiedzania, ale też restaurację oraz elegancki hotel a to wszystko wśród murów, wewnątrz zamku. Można tutaj bez przeszkód obejrzeć wnętrza zamku. To tutaj wybitny pisarz Victor Orwellsky napisał bestseller pt. „Kod władzy”. Można przeczytać fragmenty powieści na specjalnych tabliczkach, co stanowi dodatkową atrakcję tego miejsca.

Właściciel zamku

Władanie zamku objął dzisiaj Jerzy Donimirski – potomek Wodzickich. To on odrestaurował obiekt, tak, by był chętnie odwiedzany przez gości. Mimo, że zamek z biegiem lat zamieniał się pomału w ruinę, to od 1997 roku za sprawą pana Jerzego i wielu prac remontowych – można go dzisiaj oglądać. Ba! – a nawet w nim mieszkać. Jest bowiem całkowicie bezpieczny.

Odremontowany obiekt

Do rekonstrukcji nadawały się mury obronne dolnego zamku, ściany wszystkich zamkowych budynków, dziedziniec oraz drewniane ganki wokół murów. Współcześnie, po udanej odbudowie, odbywają się tutaj często turnieje rycerskie, tańce dworskie, koncerty czy biesiady. Właściciel na tym nie kończy i obiecuje dodać więcej atrakcji temu niezwykłemu miejscu.

Korzkiewski Park Narodowy

Funkcjonuje on niedaleko samego zamku. Powstał jeszcze w wieku XIX. Obiekt ten z roku na rok jest coraz bardziej udoskonalany, tak by przyciągnąć odwiedzających. W planach, obok parku ma zostać odremontowany dworek, który pochodzi z okresu jeszcze przed II wojną światową, ale też drewniane chałupy czy szereg innych budynków, w obrębie których ma powstać skansen.

 

Miłego zwiedzania!

Jurajski Klimat

Fotografia: http://korzkiew.pl/