Kolejne 3 szkoły po termomodernizacji.

Kolejne 3 szkoły po termomodernizacji.

KOLEJNE 3 SZKOŁY PO TERMOMODERNIZACJI

Jak zawsze tego rodzaju inwestycje oznaczają nowe, estetyczne elewacje czy wymianę części okien i drzwi. Budynki stają się tańsze w utrzymaniu i bardziej przyjazne środowisku. Docieplone właśnie placówki to szkoły podstawowe – nr 1, 32 i 41. Miejski projekt termomodernizacji szkół trwa – prace w kolejnych ruszają albo zaczną się niebawem.  

Termomodernizacja ma zawsze wymiar nie tylko wymierny – ekonomiczny i ekologiczny, związany z niższymi kosztami ogrzania budynków, ich mniejszym wpływem na środowisko, wyrównaniem temperatury w salach lekcyjnych – ale i czysto estetyczny. Docieplenie szkół to przecież okazja, aby odświeżyć ich elewacje. Obiekty zyskują też nowe instalacje, oświetlenie często także nowe okna okna czy drzwi. Kolejne 3 szkoły po termomodernizacji.

Łączny koszt prac w tych trzech placówkach, w ramach projektu „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w Częstochowie – etap II”, zamknął się sumą 6,3 mln zł – z czego unijne dofinansowanie wyniosło nieco ponad połowę tej kwoty, czyli ponad 3,4 mln zł. Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego). Kolejne 3 szkoły po termomodernizacji.

–   Liczę, że dzięki tym inwestycjom zyskają wszyscy – środowisko, uczniowie i miasto, bo wyda mniej na utrzymanie tych placówek – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, który 14 czerwca zapoznał się z efektami robót Szkole Podstawowej nr 1 i 41. – Cieszę się, że te trzy zadania dopełnia jeszcze jeden drobny, ale coraz częstszy w naszym mieście element – budki dla jerzyków, pożytecznych ptaków, zainstalowane po konsultacji z ornitologiem.

–  Pierwsze oszczędności już widać, bo rachunki za ogrzewanie są zdecydowanie mniejsze – dodaje dyrektor SP nr 1 Małgorzata Darocha. – Pracujemy teraz w innych warunkach, mamy wreszcie piękną elewację, wymienione jest również ocieplenie, ogrzewanie, nie wspomnę już o dachach, których stan pozostawiał wiele do życzenia.

Wykonawcą prac w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Księżycowej był Zakład Produkcyjno Handlowo-Usługowy Import Eksport „Kromar” ze Starokrzepic. Wartość robót to ponad 2 mln 350 tys. zł brutto. Docieplono tam ściany zewnętrzne (z wykonaniem tynku) i dachy, ściany fundamentowe i piwnic, wyremontowano daszki nad wejściami i kominy (wraz z nadmurowaniem ich o warstwę docieplenia). Powstała opaska z kostki brukowej wokół budynku i schody zewnętrzne. Remont przeszła instalacja sanitarna (w zakresie centralnego ogrzewania wraz z wymianą grzejników) oraz elektryczna i odgromowa. Prace objęły też wykonanie podjazdów dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont tarasu.

Także firma ,,Kromar” zajęła się robotami w SP nr 41 (dawniej Gimnazjum nr 12) przy ul. Okólnej – wartość robót wyniosła tam ponad 2 mln zł brutto. Z kolei wykonanie inwestycji w Szkole Podstawowej nr 32 przy ul. Przerwy Tetmajera zlecono firmie F.U.H. „Dziedzicki” z Konopisk. Wartość robót zamknęła się kwotą niemal 1 mln 770 tys. zł brutto. Inwestycje miały bardzo podobny zakres do tej w SP nr 1.

Przypomnijmy: I etap projektu termomodernizacji szkół z dofinansowaniem unijnym skończył się już na początku 2019 r. Dzięki wsparciu wspólnotowych funduszy nowe elewacje, ogrzewanie i oświetlenie otrzymało wówczas 10 podstawówek i budynek bursy miejskiej. Termomodernizacja tych obiektów kosztowała ok. 31,5 mln zł, z czego dofinansowanie z UE (do kosztów kwalifikowanych) wyniosło ok. 18 mln zł. Nieco wcześniej dzięki projektom unijnym udało się zmodernizować – w tym także ocieplić – pływalnię MOSiR przy alei Niepodległości oraz halę sportową ,,Częstochowianka”. Natomiast z własnych środków budżetowych miasto realizowało w ostatnich latach mniejsze termomodernizacje w oświacie (w tym – w roku 2019 w Miejskim Przedszkolu nr 21, a rok później – w MP 19 i 37).

W trakcie są prace lub  procedura przetargowa dotycząca następnych inwestycji termomodernizacyjnych – w 7 kolejnych placówkach oświatowych (miejskim przedszkolu, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych). Miasto będzie je współfinansować środkami pozyskanymi z rządowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz środkami europejskimi, które chce zdobyć w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Jurajskiklimat

Niezapomniane atrakcje, sprawdzone noclegi, skarby natury i kultury zebrane w jednym miejscu! Jurajskiklimat.pl to lokalny serwis internetowy poświęcony Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i całemu jej bogactwu ukrytemu w jaskiniach i grotach, w XIV-wiecznych warowniach czy na szczytach Skałek. Podpowiadamy, co warto zobaczyć na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, jakie noclegi wybrać oraz jakie interesujące atrakcje na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zwiedzić. Portal to doskonały przewodnik po szlakach turystycznych, imprezach poświęconych Jurze oraz ciekawostkom z regionu. Jesteśmy zawsze na czasie, z nową porcją newsów na temat tej wspaniałej części Polski.

 

JurajskiKlimat poleca, przeczytaj również:

Dlaczego Katedrę Wawelską odwiedza tak wiele turystów?

Jaki jest fenomen witaminy D3 i K2?

 

Źródło:

UM Częstochowy