Które miejsca warto odwiedzić, wybierając się do Kazimierza?  7 najciekawszych obiektów.

Które miejsca warto odwiedzić, wybierając się do Kazimierza?  7 najciekawszych obiektów.

Które miejsca warto odwiedzić, wybierając się do Kazimierza?  7 najciekawszych obiektów.

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty

Jest zbudowany w stylu gotyckim, z wejściem z boku. Powstała jeszcze z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego, który sprowadził do Polski zakon augustianów. Do dzisiejszego dnia budowa obiektu nie została ukończona.

Bazylika Bożego Ciała

Sięga swoją historią jeszcze roku 1340, kiedy to ówczesny władca – Kazimierz Wielki za sponsorował świątynię. Drewniany kościół, w 1385 roku został przekształcony na murowaną budowlę. Jest to bardzo piękny obiekt, najpiękniejszy w całym Krakowie. Zwiedzając to miejsce, można również zobaczyć organy, które są największe w całym Krakowie.

Synagoga Remu i cmentarz

Dokładnie przy ul. Szerokiej 40, znajduje się przebudowana synagoga. Jest to jedna z dwóch takich budowli w Krakowie, która historią sięga jeszcze 1556 roku. Właśnie wtedy król Zygmunt II August pozwolił ją wybudować. Niedługo potem spłonęła. Po licznych przebudowach dzisiaj możemy podziwiać budynek, do którego przylega najstarszy w Krakowie oraz jeden z najstarszych w Europie cmentarz żydowski swoja historią sięgający jeszcze 1552 roku.

Synagoga Kupa

Znajduje się na ul. Miodowej 27 i pochodzi z 1643 roku. Do czasów II wojny światowej odprawiano w niej modlitwy. Później przekształcona była w magazyn, dalej należała do Gminy Wyznaniowej. Obecnie budynek dostępny jest dla zwiedzających, zaś w okresie Szabatu organizowane są w niej nabożeństwa.

Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa

Inaczej, potocznie nazywana jest Skałką lub kościołem na Skałce. Jest to szczególnie wartościowe miejsce, nie bez powodu nazywane panteonem narodowym. Oprócz tego, że pochowani są tutaj m.in. Adam Asnyk, Henryk Siemiradzki, Stanisław Wyspiański czy Jacek Malczewski i Czesław Miłosz, to znajduje się tutaj też źródełko z uzdrawiającą wodą. Do sadzawki św. Stanisława według legend wrzucone zostały zwłoki tego świętego. Zaś data powstania świątyni sięga jeszcze czasów Kazimierza Wielkiego i z jego rozkazu wybudowano tutaj ten gotycki kościół.

Ulica Józefa

Oprócz tego, że jest to najstarsza krakowska ulica w Kazimierzu, to odwiedził ją Józef II, była ważna przed laty dla żydów, zaś obecnie znajduje się na niej sporo restauracji, sklepów z pamiątkami, kawiarni czy hoteli.

Ratusz Kazimierski

W dawnych czasach Kazimierz był oddzielnym miastem. Miejsce to nazwane na cześć króla Kazimierza Wielkiego posiadało ratusz, który został w przeciągu lat licznie przebudowywany. Dzisiaj możemy podziwiać jedynie jego fragmenty. Niestety nie udało się zachować tej budowli w całości. Warto dodać, że wybudowano go w 1414 roku, a dzisiaj znajduje się w nim Muzeum Etnograficzne.

 

Miłego zwiedzania!

Jurajski Klimat