Kwiaty pod pomnikiem Marszałka

Kwiaty pod pomnikiem Marszałka

KWIATY POD POMNIKIEM MARSZAŁKA

Rocznicę imienin Józefa Piłsudskiego Częstochowa upamiętniła 19 marca na placu Biegańskiego. Zwyczajowo w uroczystości bierze udział także m.in. młodzież klas mundurowych czy środowiska kombatantów. W tym roku, w warunkach pandemii i reżimu sanitarnego, nie było to oczywiście możliwe.

Konkludując o godz. 11.00 przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego kwiaty złożyli przedstawiciele samorządowych władz Częstochowy :

  • zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak
  • przewodniczącym Rady Miasta Zbigniewem Niesmacznym.
  •  częstochowscy parlamentarzyści – poseł Zdzisław Wolski oraz senator Wojciech Konieczny.
  • Wiązanki zostały złożone w asyście Straży Miejskiej.

19 marca – dzień imienin Józefa Piłsudskiego – w okresie II Rzeczpospolitej fetowano z ogromnym rozmachem.

Jak można wyczytać na stronie jpilsudski.org,

imieniny Piłsudskiego świętowano już podczas I wojny światowej i walk legionowych, a po odzyskaniu niepodległości zwyczaj ten kontynuowano – do przewrotu majowego w 1926 roku skromniej i lokalnie, w formie życzeń składanych przez delegacje solenizantowi w Sulejówku. Dlatego po przewrocie majowym dzień ten zaczęto obchodzić niemal jak oficjalne święto państwowe. Obchody trwały dwa dni bądź dłużej, a ich przebieg wyglądał podobnie w całej Polsce – 18 marca dekorowano i oświetlano budynki; przez ulice maszerowały orkiestry wojskowe ,,na galowo”. Kolejnego dnia odbywała się msza święta, defilada, odczyty, akademie czy przedstawienia. Największym rozmachem cechowały się –  rzecz jasna – imieniny Marszałka w Warszawie, ale niewiele ustępowały im te w Krakowie. W organizację włączały się organizacje społeczne – szczególnie piłsudczykowsko-niepodległościowe, jak Związek Legionistów Polskich i Związek Strzelecki.

Chociaż Śmierć Marszałka nie przerwała zwyczaju obchodów – w latach 1936-1939 łączono je z imieninami jego następcy na stanowisku Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza.

Dlatego Imieniny Piłsudskiego były najbardziej spektakularnym świadectwem kultu otaczającego jego postać w międzywojniu. Dlatego pamiętano o nich nawet podczas szczególnych, dramatycznych okoliczności podczas II wojny światowej – w 1940 roku uczcili je przebywający w sowieckiej niewoli oficerowie czy żołnierze majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. W III RP – po okresie odejścia od tych uroczystości w Polsce Ludowej – tradycja imienin Piłsudskiego stopniowo się odradza.

Podsumowując w Częstochowie w ostatnich latach obchodom przed pomnikiem na pl. Biegańskiego towarzyszyły m.in. występy młodzieży czy przygotowane przez Związek Piłsudczyków RP odczyty i prelekcje na temat różnych wątków działalności Marszałka, w tym jego pobytów w naszym mieście.
m.in. z wykorzystaniem informacji z portalu jpilsudski.org

JurajskiKlimat poleca – przeczytaj rowniez:

https://jurajskiklimat.pl/czy-suczka-maja-znajdzie-swoj-dom/

 

Źródło:

UM Częstochowy

http://www.czestochowa.pl/