Łąki kwietne na powitanie wiosny.

Łąki kwietne na powitanie wiosny.

ŁĄKI KWIETNE NA POWITANIE WIOSNY

Dwie kwietne łąki zostały oczywiście tuż przed weekendem zasiane w Częstochowie w ramach programu „Częstozielona”. Jedna powstała w Parku Staszica, druga przy Promenadzie Niemena. To efekt współpracy miasta z Fundacją Łąka i częstochowskimi firmami.Łąki kwietne na powitanie wiosny.  

Na pewno antysmogową łąkę w Parku Staszica wsparł finansowo Wkręt-met, sponsorem drugiej jest Brembo Częstochowa.
W zasianiu łąki o powierzchni około 800 m2 w pobliżu mini-tężni solankowej przy Promenadzie Niemena pomagali w piątek m.in. prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, Maria Psonka z Brembo oraz przewodniczący zespołu „Częstozielona” Łukasz Kot (jednocześnie wiceprzewodniczący Rady Miasta).

Dlatego Łąki kwietne na powitanie wiosny.  Ponieważ, przygotowanie terenu i materiału siewnego należało do Fundacji „Łąka”, będącej realizatorem i partnerem wielu „zielonych” inicjatyw w całym kraju. W Częstochowie akcją zakładania obu łąk z ramienia Fundacji kierował Grzegorz Walkiewicz.

Przy Promenadzie Niemena zasianych zostało 60 gatunków łąkowych kwiatów i traw. Zasiew składał się z nasion łąki antysmogowej, która w maju będzie uzupełniona jeszcze wysiewem słoneczników.
Bazując na prognozie pogody (deszcz w czasie weekendu oraz wiosenna temperatura), efekty prac powinny być widoczne w maju. Łąka takiej wielkości może pochłonąć w czasie sezonu ok. 15 kg pyłu.

Łąki to doskonała alternatywa dla zwykłych trawników: zachowują wodę, chłoną szkodliwe pyły i obniżają temperaturę.

Podsumowując Kwietną łąkę można stworzyć wysiewając ją na skoszonym trawniku, wzruszając wcześniej ziemię grabkami lub pazurkami. Oczywiście siew najlepiej wykonać wiosną (do końca kwietnia) lub jesienią (od września do listopada). Nasion nie przykrywa się glebą a łąk nie podlewa.

Na zakończenie O założeniach programu „Częstozielona” więcej pisaliśmy tutaj:
http://www.czestochowa.pl/page/7,aktualnosci.html?id=14951

 

JurajskiKlimat poleca, przeczytaj rowniez:

https://jurajskiklimat.pl/czy-suczka-maja-znajdzie-swoj-dom/

 

Źródło:

Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

https://ktoz.krakow.pl/