fbpx
Jurajski Klimat - portal informacyjno - turystyczny

Na ulicy Glogera pozostanie klinkier

Na ulicy Glogera pozostanie klinkier

KLINKIER POZOSTANIE NA UL. GLOGERA PO PRZEBUDOWIE

Na ulicy Glogera pozostanie klinkier. Nawierzchnia klinkierowa na tej śródmiejskiej ulicy zostanie zachowana. O takie rozwiązanie wnioskowali sami mieszkańcy. Trwa tam realizacja zadania drogowego w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Na ulicy Glogera pozostanie klinkier. W odpowiedzi na społeczne wnioski o zachowanie na ul. Glogera nawierzchni klinkierowej, przed kilkoma dniami prace przy przebudowie zostały tymczasowo wstrzymane. Jednocześnie przystąpiono do analiz prawnych i finansowych, które miały określić, czy jest możliwość zmiany przedmiotu zamówienia w tym zakresie – w przetargu na to zadanie była bowiem mowa o położeniu nowej nawierzchni asfaltowej. Skontaktowano się też z wnioskodawcą projektu, na który zagłosowało kilkaset osób w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Analizy prawne i techniczne wykazały, że istnieje możliwość ponownego ułożenia zdemontowanej na czas robót nawierzchni klinkierowej. Zdecydowano zatem o modyfikacji zadania, mając na uwadze interes społeczny, a także historyczny walor dotychczasowej nawierzchni. Po remoncie podbudowy drogi i pozostałych elementów pasa drogowego klinkier pojawi się więc na ul. Glogera ponownie.

Taka formuła wygeneruje większy koszt zadania – z budżetu miasta Częstochowy zostanie dołożone do niego ok. 80 tys. zł. Decyzja o zachowaniu klinkieru nie powinna mieć natomiast wpływu na termin realizacji całej inwestycji, która – według planu – ma zakończyć się do końca lipca.

Nawierzchnie z klinkieru cechują się dużą uniwersalnością – dobrze komponują się zarówno z nowoczesną, jak i tradycyjną miejską zabudową. Klinkier jest bardzo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, a także wpływ czynników atmosferycznych – nie pęka, nie ściera się, nie chłonie wilgoci, nie niszczą go bardzo niskie temperatury, nie wymaga impregnacji. Może mieć różne barwy – nie tylko czerwoną. Barwa zależy od rodzaju użytej do produkcji gliny oraz procesu wypalania, ale jest bardzo trwała – nie płowieje ani nie zmienia się pod wpływem promieni słonecznych.

M.in. na podst. informacji Miejskiego Zarządu Dróg

na zdjęciach: roboty przy ul. Glogera 10 czerwca (fot. Kamil Skubiszewski)

Jurajskiklimat

Niezapomniane atrakcje, sprawdzone noclegi, skarby natury i kultury zebrane w jednym miejscu! Jurajskiklimat.pl to lokalny serwis internetowy poświęcony Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i całemu jej bogactwu ukrytemu w jaskiniach i grotach, w XIV-wiecznych warowniach czy na szczytach Skałek. Podpowiadamy, co warto zobaczyć na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, jakie noclegi wybrać oraz jakie interesujące atrakcje na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zwiedzić. Portal to doskonały przewodnik po szlakach turystycznych, imprezach poświęconych Jurze oraz ciekawostkom z regionu. Jesteśmy zawsze na czasie, z nową porcją newsów na temat tej wspaniałej części Polski.

 

JurajskiKlimat poleca, przeczytaj również:

Dlaczego Katedrę Wawelską odwiedza tak wiele turystów?

Jaki jest fenomen witaminy D3 i K2?

 

Źródło:

UM Częstochowy