Na ulicy Glogera pozostanie klinkier

Na ulicy Glogera pozostanie klinkier

KLINKIER POZOSTANIE NA UL. GLOGERA PO PRZEBUDOWIE

Na ulicy Glogera pozostanie klinkier. Nawierzchnia klinkierowa na tej śródmiejskiej ulicy zostanie zachowana. O takie rozwiązanie wnioskowali sami mieszkańcy. Trwa tam realizacja zadania drogowego w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Na ulicy Glogera pozostanie klinkier. W odpowiedzi na społeczne wnioski o zachowanie na ul. Glogera nawierzchni klinkierowej, przed kilkoma dniami prace przy przebudowie zostały tymczasowo wstrzymane. Jednocześnie przystąpiono do analiz prawnych i finansowych, które miały określić, czy jest możliwość zmiany przedmiotu zamówienia w tym zakresie – w przetargu na to zadanie była bowiem mowa o położeniu nowej nawierzchni asfaltowej. Skontaktowano się też z wnioskodawcą projektu, na który zagłosowało kilkaset osób w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Analizy prawne i techniczne wykazały, że istnieje możliwość ponownego ułożenia zdemontowanej na czas robót nawierzchni klinkierowej. Zdecydowano zatem o modyfikacji zadania, mając na uwadze interes społeczny, a także historyczny walor dotychczasowej nawierzchni. Po remoncie podbudowy drogi i pozostałych elementów pasa drogowego klinkier pojawi się więc na ul. Glogera ponownie.

Taka formuła wygeneruje większy koszt zadania – z budżetu miasta Częstochowy zostanie dołożone do niego ok. 80 tys. zł. Decyzja o zachowaniu klinkieru nie powinna mieć natomiast wpływu na termin realizacji całej inwestycji, która – według planu – ma zakończyć się do końca lipca.

Nawierzchnie z klinkieru cechują się dużą uniwersalnością – dobrze komponują się zarówno z nowoczesną, jak i tradycyjną miejską zabudową. Klinkier jest bardzo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, a także wpływ czynników atmosferycznych – nie pęka, nie ściera się, nie chłonie wilgoci, nie niszczą go bardzo niskie temperatury, nie wymaga impregnacji. Może mieć różne barwy – nie tylko czerwoną. Barwa zależy od rodzaju użytej do produkcji gliny oraz procesu wypalania, ale jest bardzo trwała – nie płowieje ani nie zmienia się pod wpływem promieni słonecznych.

M.in. na podst. informacji Miejskiego Zarządu Dróg

na zdjęciach: roboty przy ul. Glogera 10 czerwca (fot. Kamil Skubiszewski)

Jurajskiklimat

Niezapomniane atrakcje, sprawdzone noclegi, skarby natury i kultury zebrane w jednym miejscu! Jurajskiklimat.pl to lokalny serwis internetowy poświęcony Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i całemu jej bogactwu ukrytemu w jaskiniach i grotach, w XIV-wiecznych warowniach czy na szczytach Skałek. Podpowiadamy, co warto zobaczyć na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, jakie noclegi wybrać oraz jakie interesujące atrakcje na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zwiedzić. Portal to doskonały przewodnik po szlakach turystycznych, imprezach poświęconych Jurze oraz ciekawostkom z regionu. Jesteśmy zawsze na czasie, z nową porcją newsów na temat tej wspaniałej części Polski.

 

JurajskiKlimat poleca, przeczytaj również:

Dlaczego Katedrę Wawelską odwiedza tak wiele turystów?

Jaki jest fenomen witaminy D3 i K2?

 

Źródło:

UM Częstochowy