Nowe Ambulanse w Częstochowskim Pogotowiu

Nowe Ambulanse w  Częstochowskim Pogotowiu

NOWE AMBULANSE CZĘSTOCHOWSKIEGO POGOTOWIA

Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie zakupiła dwa specjalistyczne ambulanse wyposażone m.in. w elektryczno-hydrauliczne nosze, a także jedną karetkę transportową. Ich łączny koszt to blisko 1,3 mln zł. W systemie ratownictwa będą służyć potrzebującym pomocy w filiach SPR na terenie miasta.

Nowe Ambulanse w Częstochowskim Pogotowiu

– Sytuacja pandemii wymagała od służb ratowniczych dużego zaangażowania i poświęcenia – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.  My pomagaliśmy odkażając karetki, wspierając w zakupach sprzętu, ale pandemia pokazała, jak kluczowe jest ratownictwo medyczne. Zarówno profesjonalizm zespołów ratowniczych, jak i odpowiednio przygotowane karetki, zapewniające pacjentom bezpieczeństwo do momentu przekazania ich na oddział.

Dlatego jak wyjaśnia dyrektor częstochowskiego pogotowia Marian Nowak dwa ambulanse sanitarne (marki mercedes benz sprinter). Zakupiono przy dofinansowaniu 1 mln zł z funduszu covidowego Ministerstwa Zdrowia. Pozostała kwota i zakup karetki transportowej  to wkład własny pogotowia, który udało się uruchomić dzięki transzy środków z budżetu miasta (samorząd skompensował w tym roku stratę finansową SPR za 2019 r. w wysokości blisko 1,9 mln zł).

Nowe Ambulanse w Częstochowskim Pogotowiu. Dlatego Łączny koszt obu nowoczesnych ambulansów wyposażonych m.in. w nosze karetkowe elektryczno-hydrauliczne oraz defibrylatory to 1 mln 150 tys. zł. Nosze ambulansowe Pro XT Stryker (ich koszt brutto to ok. 166 tys. zł) są wyposażone w zasilany akumulatorem system hydrauliczny, który je podnosi i opuszcza po dotknięciu przycisku. Są przystosowane do transportu chorych nawet z poważną nadwagą (udźwig powyżej 300 kg). Podsumowując oba ambulanse to ruchome jednostka intensywnej opieki, skonstruowane i wyposażone do transportu, zaawansowanego leczenia i monitorowania pacjentów. Nowe ambulanse są w kolorze żółtym. Bo według obecnych regulacji nowe karetki specjalistyczne włączane w system ratownictwa mają mieć taką właśnie kolorystykę.

Ambulans transportowy (fiat ducato) wraz z wyposażeniem kosztował blisko 150 tys. zł.

Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie ma szansę pozyskać jeszcze w tym roku kolejne trzy nowe ambulanse z dofinansowaniem z ministerialnej puli na walkę z covidem, w tym dwa prawdopodobnie już w ciągu najbliższego miesiąca.

Prezydent miasta gratulując nowych ambulansów podziękował także w imieniu mieszkanek i mieszkańców Częstochowy pracownikom Pogotowia za ich pracę podczas kolejnych fal pandemii. Było to dla nich duże wyzwanie, wiążące się z znacznym obciążeniem fizycznym i psychicznym.

Podsumowując. obecnie, gdy zachorowań jest już znacznie mniej, pogotowie nadal walczy z koronawirusem zapewniając transport na szczepienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób powyżej 70. roku życia, potrzebujących takiego wsparcia. Takich transportów do punktów szczepień częstochowskie pogotowie wykonało do tej pory już ok. 250.

Na zakończenie, W strukturach częstochowskiego pogotowia w systemie ratownictwa medycznego działa obecnie 17 zespołów ratowniczych.

M.in. na podstawie informacji z SPR w Częstochowie

Fot. nowych ambulansów prezentowanych na plac Biegańskiego  – Łukasz Kolewiński

Jurajskiklimat

Niezapomniane atrakcje, sprawdzone noclegi, skarby natury i kultury zebrane w jednym miejscu! Jurajskiklimat.pl to lokalny serwis internetowy poświęcony Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i całemu jej bogactwu ukrytemu w jaskiniach i grotach, w XIV-wiecznych warowniach czy na szczytach Skałek. Podpowiadamy, co warto zobaczyć na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, jakie noclegi wybrać oraz jakie interesujące atrakcje na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zwiedzić. Portal to doskonały przewodnik po szlakach turystycznych, imprezach poświęconych Jurze oraz ciekawostkom z regionu. Jesteśmy zawsze na czasie, z nową porcją newsów na temat tej wspaniałej części Polski.

 

JurajskiKlimat poleca, przeczytaj również:

Dlaczego Katedrę Wawelską odwiedza tak wiele turystów?

Jaki jest fenomen witaminy D3 i K2?

 

Źródło:

UM Częstochowy