Obchody Roku Pamięci w Częstochowie

Obchody Roku Pamięci w Częstochowie

78 LAT TEMU ZLIKWIDOWANO MAŁE GETTO, Obchody Roku Pamięci w Częstochowie

Obchody Roku Pamięci w Częstochowie. 28 czerwca na Cmentarzu Żydowskim upamiętniono kolejną rocznicę likwidacji tzw. „małego getta”.

Uroczystość odbyła się w ramach obchodów Roku Pamięci o Ofiarach Częstochowskiego Getta. W imieniu władz miasta kwiaty w asyście Straży Miejskiej złożyła wiceprzewodnicząca Rady Miasta Jolanta Urbańska i zastępca prezydenta Bartłomiej Sabat.

Obchody Roku Pamięci w Częstochowie

Getto w Częstochowie, obejmujące w dużym stopniu obszar przedwojennej dzielnicy żydowskiej, powstało 9 kwietnia 1941 roku na mocy rozporządzenia okupacyjnego komisarza miasta (Stadthauptmanna) Richarda Wendlera. Znalazło się w nim ok. 40 tys. żydowskich obywatelek i obywateli miasta.

22 września 1942 r. Niemcy rozpoczęli likwidację getta, którą zakończyli 8 października. 38 250 Żydów wywieziono do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka II, a 2 tys. osób rozstrzelano i pochowano w masowych grobach przy ul. Kawiej.

Pozostałe około 5–6 tys. osób przesiedlono w listopadzie 1942 r. do tzw. „małego getta”, które obejmowało ulice w rejonie Starego Rynku: Nadrzeczną, Garncarską, Kozią, Senatorską i Mostową. W większości byli to młodzi ludzie skierowani do przymusowej pracy w zakładach zbrojeniowych Hasag (Hugo Schneider AG). W „małym getcie” panował wyjątkowy terror; część Żydów rozstrzelano, część wywieziono do innych gett lub obozów przymusowej pracy.

Podsumowując 26 czerwca 1943 r Niemcy rozpoczęli akcję ostatecznej likwidacji „małego getta” Bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej, która się tam zawiązała stawili opór i zmusili Niemców do zdobywania prowizorycznych „bunkrów” przy ul. Nadrzecznej. W walkach i masowych egzekucjach zginęło 1500 Żydów. 30 czerwca opór został zdławiony i około pół tysiąca Żydów spalono żywcem w getcie. Pozostałych –  3900 – zgromadzono w trzech obozach pracy przymusowej: Apparatebau (fabryka „Peltzery”), Warthewerk (fabryka „Warta”) i Eisenhütte (Huta Częstochowa).

Na zakończenie w związku z 80. rocznicą utworzenia getta, Rada Miasta Częstochowy zdecydowała, że rok 2021 będzie Rokiem Pamięci O Ofiarach Częstochowskiego Getta. Inicjatywę poparło Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Częstochowie.

SyB

 Foto: Łukasz Kolewiński

Jurajskiklimat

Niezapomniane atrakcje, sprawdzone noclegi, skarby natury i kultury zebrane w jednym miejscu! Jurajskiklimat.pl to lokalny serwis internetowy poświęcony Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i całemu jej bogactwu ukrytemu w jaskiniach i grotach, w XIV-wiecznych warowniach czy na szczytach Skałek. Podpowiadamy, co warto zobaczyć na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, jakie noclegi wybrać oraz jakie interesujące atrakcje na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zwiedzić. Portal to doskonały przewodnik po szlakach turystycznych, imprezach poświęconych Jurze oraz ciekawostkom z regionu. Jesteśmy zawsze na czasie, z nową porcją newsów na temat tej wspaniałej części Polski.

 

JurajskiKlimat poleca, przeczytaj również:

Dlaczego Katedrę Wawelską odwiedza tak wiele turystów?

Jaki jest fenomen witaminy D3 i K2?

 

Źródło:

UM Częstochowy