Okazały renesansowy zamek Pieskowa Skała

Okazały renesansowy zamek Pieskowa Skała

Okazały renesansowy zamek Pieskowa Skała

Zamek ten uznany został za perłę renesansowej epoki. Znajduje się na skraju Ojcowskiego Parku Narodowego, w miejscowości Sułoszowa. Jest to z pewnością jedna z nielicznych tak dobrze zachowanych obiektów na terenie Szlaku Orlich Gniazd. Przepiękna budowla przyciąga turystów wspaniałą architekturą. Co więcej przed laty zamek ten stanowił punkt na szlaku handlowym między Krakowem a Śląskiem. W środku znajduje się muzeum, które jest otwarte do zwiedzania cały rok. Mieszczą się w nim między innymi wystawy sztuki europejskiej, w tym także te pochodzące z Wawelu. Niestety żadne z elementów wyposażenia zamku Pieskowa Skała nie przetrwała do dzisiaj.

Trochę historii

Po rekonstrukcji na początku XX wieku i odrestaurowaniu obiektu, służył on bardziej jako pensjonat oraz muzeum archeologiczno-przyrodnicze. Zaraz po wojnie, w 1949 roku postarano się przebudować nieco budynek, tak, by przypominał on pod względem architektonicznym ten renesansowy. Dzięki licznym remontom oraz pracom na terenie obiektu, dzisiaj zamek przyciąga setki turystów.

Legenda o rabusiu, który niegdyś władał zamkiem

Dokładnie w XV wieku według pradawnych kronik zamek przejął Krzysztof Szafraniec, który słynął ze złego postępowania. Napadał on bowiem kupców, którzy przemierzali szlaki handlowe. W 1484 z rozkazu króla Kazimierza Jagiellończyka osądzono rozbójnika i wydano wyrok ścięcia na krakowskim rynku.

Skąd wzięła się nazwa Pieskowa Skała?

Z nazwą tego zamku wiąże się legenda. Pewna dziewczyna a dokładniej Dorota z rodziny Tęczyńskich mimo, że kochała grajka – miała poślubić starego Zaprzańca –  mężczyznę z dobrego rodu, który zamieszkiwał zamek. Pewnego dnia chłopak, którego dziewczyna obdarowywała prawdziwym uczuciem przebrał się za zakonnika i postanowił uciec razem z Dorotą, tak by nikt ich nie mógł znaleźć. Niestety oboje zostali schwytani, zaś król wydał wyrok śmierci na tę parę. Dorota miała ponieść śmierć głodową. Jej wierny pies, mimo, że przynosił kobiecie odpadki z obiadu nie zdołał jej uratować. Mimo, że dziewczyna umarła, to właśnie nazwano tak zamek, na cześć tego psa, który próbował ocalić jej życie.

Liczne produkcje filmowe na terenie zamku

To właśnie na Pieskowej Skale kręcono seriale do filmów: „Królowa Bona”, „Janosik” czy popularna „Stawka większa niż życie”. Oprócz tego nagrywano tutaj sceny do ekranizacji trylogii Sienkiewiczowskiej – „Ogniem i mieczem” oraz „Pana Wołodyjowskiego”.

Inne atrakcje, znajdujące się niedaleko zamku

Na pewno najbardziej popularnym zabytkiem znajdującym się w pobliżu zamku jest wapienna skała o nazwie Maczuga Herkulesa. Trochę dalej znajduje się Kapliczka na Wodzie w Krasnobrodzie, która przyciąga rzesze pielgrzymów. Faktycznie świątynia ta położona jest na niewielkiej rzeczce, która według przyjezdnych jest lecznicza. Zaś samo miejsce jest znane z licznych cudów i uzdrowień. Dolina Prądnika znajdująca się nieco dalej w centrum Ojcowskiego Parku Narodowego razem z zamkiem w Ojcowie przyciąga turystów swoim malowniczym położeniem i przepiękną przyrodą.

 

Miłego zwiedzania!

Jurajski Klimat