Pozostałości po zamku w Siewierzu

Pozostałości po zamku w Siewierzu

Pozostałości po zamku w Siewierzu

Tak naprawdę po zamku pozostała dzisiaj już tylko ruina. Miejscowość, w której znajduje się obiekt historyczny mieści się na uboczu trasy z Katowic do Warszawy. Zamek ma swoją długą historię. Oprócz tego jest dzisiaj dostępny dla turystów, od poniedziałku do piątku, oprócz środy w godzinach od 10 do 15, zaś w weekendy od 10 do 18.

Poznaj bogatą jego historię

Zamek wybudowany został na początku XIV wieku pod nadzorem bytomskich książąt. Co ciekawe, obiekt ten powstał nieopodal rzeki Czarnej Przemszy, na bagnach i mokradłach, na sztucznej wyspie liczącej 80 metrów. Od 1337 roku należał do książąt cieszyńskich, zaś później, bo od roku 1443 – do książąt krakowskich. W XVI wieku rozbudowano gmach dobudowując mury parkanowe i barbakan przez biskupów krakowskich. Dalej w 1656 roku obiekt ten zajęli Szwedzi. Co więcej zamieszkiwano zamek do 1807 roku.

Architektura

Obiekt zbudowany jest w renesansowo-gotyckim stylu.  Gmach ten składa się z trójkondygnacyjnych części. Na środku znajduje się wieloboczny dziedziniec. Mury zewnętrzne wzmocniono dziesięcioma trójuskokowymi przyporami. Przed wieżą znajduje się barbakan zamknięty półkoliście od północy razem z dwoma rzędami strzelnic. Zaś wieża umiejscowiona na północnej części zamku posiada pięć kondygnacji.

Zamek dzisiaj

Dzięki licznym pracom konserwacyjnym, obiekt stanowi tzw. trwałą ruinę i jest dostępny do zwiedzania dla turystów. Z całego obiektu zachowały się dzisiaj jedynie niewielkie pozostałości w postaci zewnętrznych murów skrzydeł mieszkalnych, które umieszczone są na stromych skarpach czy baszta nad bramą główną, fragmenty portali i kolumn, oraz barbakan, do którego prowadzi zrekonstruowany most zwodzony.

Zamek jako obiekt do zwiedzania dla turystów

Dzisiaj zamek ten funkcjonuje jako lokalny ośrodek kultury szczególnie w okresie letnim. Sam wstęp jest bezpłatny. W podziemiach dostępna jest do oglądania wystawa archeologiczna. Oprócz niej można się wspiąć na platformę widokową na wieży, by obejrzeć przepiękną panoramę miasta Siewierza.

 

Miłego zwiedzania!

Jurajski Klimat

zdjecie: http://mojhistorycznyblog.pl/