Przedłużenie terminu składania wniosków o zasiłek opiekuńczy

Przedłużenie terminu składania wniosków o zasiłek opiekuńczy

Przedłużenie terminu składania wniosków o zasiłek opiekuńczy

Zasiłek, o który można się starać w dobie pandemii zostaje przedłużony do 31 stycznia.

Jest to dodatek opiekuńczy, który przysługuje rodzinom z dziećmi do 8 roku życia, których nie można zostawić w żłobku, klubiku, przedszkolu czy w szkole z powodu zamknięcia placówek przez panującą epidemię.

O świadczenie pieniężne mogą starać się także osoby, które mają niepełnosprawne dziecko, które nie może uczestniczyć w zajęciach oferowanych przez dany ośrodek czy szkołę z powodu jej zamknięcia. Dotacja obejmuje także osoby, które mimo, że placówka jest otwarta to przez panujące obostrzenia nie mogą chodzić do niej. Dodatek przysługuje także rodzinom na kwarantannie czy nianiom, które również muszą odbywać izolację, a podpisały już umowę dotyczącą opieki nad dzieckiem.

W przypadku niepełnosprawnego dziecka, przysługuje zasiłek dzieciom do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, do 18 roku życia z orzeczeniem o znacznej lub umiarkowanej niepełnosprawności, do 24 roku, gdy dziecko ma ustalone kształcenie specjalne. Dodatkowe pieniądze obejmują także rodziny, które w trakcie trwania pandemii zostały zwolnione z pracy a ich dziecko potrzebuje opieki ze względu na zamknięcie ośrodka. W jakich przypadkach zasiłek ten nie obowiązuje?

Na pewno wtedy, gdy jeden z rodziców jest bezrobotny i może zapewnić dziecku opiekę oraz gdy dziecko przebywa w szkole pod okiem nauczyciela. Jak można złożyć taki wniosek? Po pierwsze trzeba zwrócić się do swojego pracodawcy (płatnika składek) ze specjalnym oświadczeniem (wniosek o zasiłek opiekuńczy, który można pobrać na stronie www.zus.pl )  o tym, że ze względu na obowiązującą pandemię nasze dziecko potrzebuje opiekuna. Osoby, które mają działalność pozarolniczą wnoszą wniosek do ZUS.

Źródło:

ZUS