Razem zadbamy o bezpieczeństwo w sieci

Razem zadbamy o bezpieczeństwo w sieci

RAZEM ZADBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

Internet jest bogatym źródłem wiedzy i rozrywki. Korzystanie z jego zasobów poszerza naszą wiedzę i ułatwia wiele codziennych czynności, ale żeby wykorzystać w pełni jego potencjał, trzeba korzystać z niego z głową. Dzisiaj w całym kraju obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku jego hasło przewodnie „Działajmy razem!” nabiera szczególnego znaczenia.

Rzeczywistość, w jakiej obecnie funkcjonujemy niestety nie pomaga nam w ograniczeniu czasu, spędzanego w Internecie. Większość naszego życia spędzamy wirtualnie, robiąc wirtualne zakupy, organizując wirtualne spotkania, czy w końcu ucząc się online.

Dlatego bardzo ważne jest, by poznać podstawowe zasady bezpiecznego surfowania, by nie paść ofiarą przestępstwa lub samemu nie popełnić błędu.

Bądź ostrożny i rozsądnie korzystaj z Internetu:

  • Przede wszystkim zabezpiecz swój komputer i telefon – zainstaluj program antywirusowy, nie klikaj w nieznane linki, nie otwieraj podejrzanych wiadomości e-mail.
  • Pamiętaj, że w sieci nikt nie jest anonimowy i zanim cokolwiek opublikujesz, czy skomentujesz, zastanów się 2 razy.
  • Nie ubliżaj nikomu, nie hejtuj, nie obrażaj. Użyj wyobraźni i empatii, byś mógł wczuć się w sytuację osoby, do której kierowane są nienawistne słowa.
  • Miej swój rozum – pamiętaj, że nie wszystkie informacje przekazywane za pośrednictwem internetu są prawdziwe.
  • Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego poruszania się w sieci i bądź ostrożny.

Na stronie internetowej saferinternet można dowiedzieć się więcej na temat kampanii społecznych realizowanych w ramach cyberbezpieczeństwa oraz pobrać ciekawe materiały edukacyjne.

Źródło:

https://czestochowa.policja.gov.pl/