Rozbudowa autostrady A1

Rozbudowa autostrady A1

Rozbudowa autostrady A1

Trwają prace na trasie z Tuszyna do Częstochowy. Trzeba być ostrożnym – obowiązuje w końcu specjalny ruch obecnie tą drogą, ale jak uspokaja inspekcja – prace potrwają do końca tego roku. Gotowa droga będzie dużo bardziej bezpieczniejsza dla kierowców ale też wygodniejsza do przejechania.

Autostrada A1 ma być skończona w 2022 roku. Planowane jest zbudowanie trzypasmowej drogi w każdą stronę oraz pasu awaryjnego. Obecnie, w trakcie trwania prac ruch jest niestety nieco spowolniony i utrudniony.

Cała rozbudowa drogi A1 idzie w dobrym kierunku. Robotnicy rozbudowują odcinek E autostrady, natomiast na odcinku F montowane jest specjalne oświetlenie. Na razie trwają jeszcze negocjacje odnośnie rozbudowy autostrady A1 przez okolice północnej Częstochowy, oraz budowy Miejsc Obsługi Podróżnych oraz Obwodu Utrzymania Autostrady.

Minęły już 2 lata od rozpoczęcia przebudowy drogi. Powstała w tym czasie 17-kilometrowa droga, odcinek autostrady A1. We wrześniu ukończone zostało nakładanie nawierzchni betonem cementowym na głównej trasie.

Obecnie trwają prace wykończeniowe związane m.in. z wykonaniem odwodniania jezdni, zabezpieczenia skarp oraz wykonywane są roboty fundamentowe pod słupy ekranów akustycznych, montaż słupów, montaż barier ochronnych oraz humusowanie skarp.

Na trasie Częstochowa Blachownia – Częstochowa  zakończono przebudowę dróg. Trzeba przygotować się na roboty drogowe do końca tego roku w węzłach Częstochowa Północ, Częstochowa Jasna Góra i Częstochowa Blachownia oraz w rejonach Miejsc Obsługi Podróżnych Wierzchowisko i Gorzelanka, gdzie budowane jest jeszcze oświetlenie. Na tej trasie kończą się już prace. Trwają jedynie prace wykończeniowe.

W sumie trasa A1 będzie miała 564 km długości. Połączy ona porty Trójmiasta z granicą Polski i Republiki Czeskiej w Gorzyczkach. Co więcej trasa ta stanowi IV paneuropejski korytarz transportowy, oraz część międzynarodowej trasy E75. Jest też częścią szlaku bursztynowego.