Ruiny Zamku w Mirowie

Ruiny Zamku w Mirowie

Pozostałości po zamku w Mirowie

Mirow lezy na Szlaku Orlich Gniazd. Mirów to wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie myszkowskim, w gminie Niegowa. Można dojechać do zamku przez miejscowość Żarki drogą nr 789 do Lelowa,  następnie  skręcić w lewo do Mirowa. Zamek widać z daleka, posiada parking. Odwiedzać obiekt można od poniedziałku do piątku od 10 do 18, zaś w sobotę i w niedziele od 10 do 17:30. Co więcej zamek znajduje się na Czerwonym Szlaku Orlich Gniazd. Warto dodać, że między jednym a drugim zamkiem jest dostępna dla turystów specjalna trasa, która wiedzie przez niezwykle malownicze Skałki Mirowskie w przeciągu 3 kilometrów.

 

Troszkę historii

Pierwsza wzmianka historyczna o zamku pochodzi z 1405 r, Zamek zbudowali Lisowie. Wzniesiono w części zachodniej niewielka wieżyczkę. W skale wykuto piwnice i dolne pomieszczenia.  Dziedziniec południowy zamknięto murami przy wykorzystaniu skałek. Po północno -wschodniej stronie postawiono basztę czworokątna. Brama wjazdowa znajdowała się po stronie Południowo -wschodniej  i prowadziła na dolny dziedziniec. Duża wieżę mieszkalna posiadającą 5 kondygnacji dobudowano od wschodu w 2 połowie XV wieku.  Prawdopodobnie Myszkowscy  w XVI wieku przebudowali cały zamek.

 

Zamek w XXI wieku

Prawa do zamku przejęła – podobnie jak zamku w Bobolicach – rodzina Laseckich. Obecnie trwają pracę remontowe   nad ulepszeniem ruin, tak by obiekt ten był przede wszystkim bezpieczny i atrakcyjny dla  turystów. Wejście do zamku jest na razie nieco utrudnione. Mimo wszystko jest to piękne, bardzo malownicze, ale przede wszystkim ciekawe miejsce do odwiedzenia. Oprócz przejścia dostępnego turystom między dwoma sąsiadującymi ze sobą zamkami – w Bobolicach i w Mirowie – kroniki historyczne mówią, że niegdyś te dwa obiekty należały do systemu obronnego Orlich Gniazd chroniącego Polskę od strony Śląska. Według pradawnych pism znajdowało się między zamkami podziemne przejście. Podobno jeden z braci, który władał ówcześnie jednym zamkiem zamordował swojego drugiego brata w sporze o kobietę.

 

Ciekawostki

Nazwa zamku pochodzi o rycerza – Mira, który władał tą twierdzą. Nieopodal w Jaskini Stajnia w 2007 roku odnaleziono zęby trzonowe neandertalczyków, a dokładniej Bobolusa Jurajskiego, pochodzące sprzed 80-100 tys. lat. Znajdujące się tutaj skały wapienne uwodzą różnorodnym i ciekawym kształtem. Obszar ten potocznie nazywany jest nie bez powodu miniaturowymi Tatrami, dlatego że między innymi znajdują się tutaj turnie, wąwozy i strome ściany.

 

Miłego zwiedzania!

Jurajski Klimat

 

Źródło:

Wyżyna Kakowsko – Częstochowska Autorzy:  Leszek Marzec/Kazimierz Mazurek/ Tomasz Suchecki