Rynek w Krakowie

Rynek w Krakowie

Rynek w Krakowie

Zaliczany jest do najpiękniejszych ale też największych pod względem powierzchni rynków w całej Europie. Jest to jednocześnie serce Krakowa. Obok znajdują się Sukiennice, Kościół Mariacki, w którym odgrywany jest co godzinę hejnał oraz zabytkowe kamienice, pochodzące jeszcze z XIII wieku.

Rynek w Krakowie – Kościół Mariacki

Nie sposób spacerując po rynku w Krakowie nie wejść do Kościoła Mariackiego. Dokładniej, jest to kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Najpierw w miejscu tym w XIII wieku wzniesiono romański gmach, a później na jego terenie, w XIV wieku postawiono obecną świątynię. Tę sakralną budowlę zdobią dwie wysokie wieże. Na tej wyższej, która przed wieloma laty pełniła funkcję strażniczą do dzisiaj grany jest hejnał mariacki.

Ołtarz Wita Stwosza

W 1442 roku w  Walące się sklepienie świątyni zniszczyło główny ołtarz,  dzięki temu powstał największy i –najpiękniejszy gotycki ołtarz w Europie. Jego twórcą był pochodzący z Norymbergi Wit Stwosz któremu  przyniósł bogactwo i nieśmiertelną sławę. Ołtarz powstawał ponad 12 lat – w latach 1477-1489. Jego konstrukcja wykonana z dębu liczy 13 metrów wysokości i 11 metrów szerokości. Wypełnia ją ponad 200 postaci wyrzeźbionych w lipowych balach.

 

JurajskiKlimat poleca, przeczytaj również:

Dlaczego Katedrę Wawelską odwiedza tak wiele turystów?

Jaki jest fenomen witaminy D3 i K2?

 

Miłego zwiedzania!

Jurajski Klimat