School Incentive Award dla Kopernika

School Incentive Award dla Kopernika

SCHOOL INCENTIVE AWARD DLA „KOPERNIKA”

VII Liceum im. Kopernika w Częstochowie otrzymało prestiżowy certyfikat międzynarodowy potwierdzający otrzymanie Nagrody School Incentive w konkursie na esej o tematyce pokojowej, zorganizowany przez japońską fundację.  

Organizatorem konkursu jest Fundacja Pokoju, Goi Peace Foundation z Tokio, japońskie Ministerstwo Edukacji, Kultury, Nauki i Technologii oraz UNESCO.

Częstochowski „Kopernik” jest  jedyną szkołą z Polski nagrodzoną w konkursie, na który nadesłano w sumie 33 632 eseje ze 166 krajów świata. Tematem prac był “A Letter from Myself in 2030”.

– „Kopernik” znany jest z wysokiego poziomu nauczania języków obcych, mamy naprawdę zdolną młodzież. Uczniowie, którzy przygotowali prace konkursowe, byli otwarci na wskazówki, wszelkie rady i propozycje. Rezultaty przerosły nasze oczekiwania– mówi opiekun zwycięskiej grupy uczniów Marzena Kossak-Wąchała z VII LO. -Nasi uczniowie są pozytywnie nastawieni do podejmowania inicjatyw mających na celu promowanie pokoju czy poznawanie innych kultur, a temu przyświeca idea konkursu. Choć konkurencja jest ogromna, to po cichu marzymy by do tegorocznej nagrody zespołowej dołączyć jeszcze nagrodę indywidualną. Może w kolejnych edycjach konkursu…

W projekcie wzięli udział uczniowie klas: 3b (Julia Kanak, Julia Gorajek, Oliwia Karczewska oraz Konrad Błosiński) i 3g (Oliwia Lizurej, Magdalena Orda, Magdalena Szyda, Aleksandra Sufin i Weronika Szydłowska), a także obecnie już absolwentka liceum,Weronika Piotrowska (aktualnie studentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej), która w momencie przystępowania do konkursu była jeszcze uczennicą klasy 3d.

Certyfikat potwierdzający nagrodę dopiero niedawno dotarł do szkoły (wyniki były ogłoszone wcześniej). Z okazji otrzymania nagrody cała „10” młodych ludzi spotkała się na platformie Zoom (zdjęcie powyżej), żeby wzajemnie sobie pogratulować i podsumować konkurs.

Z pełnymi wynikami konkursu Goi Peace Foundation można zapoznać się na stronie: https://www.goipeace.or.jp/en/work/essay-contest/

Fundacja Pokoju Goi  (Goi Peace Foundation) została założona w Tokio. Celem fundacji jest tworzenie i wspieranie programów edukacyjnych, badawczych, studiów, współpracy międzynarodowej w zakresie harmonijnego tworzenia nowej cywilizacji poprzez zmianę świadomości, budowanie pokoju, rozwój współpracy między społecznościami, organizacjami, instytucjami w sferze edukacji, nauki, kultury i sztuki.

Fundacja Pokoju Goi została zarejestrowana przez Japońskie Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii w 1999 r.Od momentu powstania aktywnie wspiera działania na rzecz światowego pokoju oraz edukacji. W Polsce jej działania promuje Fundacja Heiwa, z którą częstochowska szkoła nawiązała kontakt. W planach jest m.in. wspólna organizacja warsztatów dla młodzieży w VII LO.

 

Źródło:

UM Częstochowy

Na podstawie informacji z VII LO im. Kopernika