Ściganie się , zostaw profesjonalistom.

Ściganie się , zostaw profesjonalistom.

ŚCIGANIE SIĘ ZOSTAW PROFESJONALISTOM

Ściganie się , zostaw profesjonalistom. Komendant Miejski Policji w Częstochowie inspektor Dariusz Atłasik zainaugurował akcję „Ściganie się zostaw profesjonalistom” organizowaną wspólnie z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej TBS pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy – Krzysztofa Matyjaszczyka. Szef częstochowskiego garnizonu zaapelował do motocyklistów o bezpieczną jazdę. Motocyklisto, wystarczy jedna sekunda nieuwagi, a konsekwencje mogą być tragiczne. Nie warto ryzykować, traktując drogę publiczną jak tor wyścigowy.

Ściganie się , zostaw profesjonalistom. Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym jest nadmierna prędkość. Należy pamiętać, że motocyklista jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i przy dużych prędkościach zderzenie z innym pojazdem lub upadek często przypłaca życiem. Dlatego nie warto ryzykować, traktując drogi publiczne jak tor wyścigowy.

Przy dużej prędkości wystarczy chwila nieuwagi, gwałtowny manewr i wywrotka na jednośladzie jest pewna. Większość motocyklistów respektuje przepisy ruchu drogowego, ale w dalszym ciągu na drogę wyjeżdżają kierowcy, których styl jazdy cechuje brawura i brak wyobraźni. Dlatego Komenda Miejska Policji w Częstochowie wspólnie z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie w ramach akcji „Ściganie się zostaw profesjonalistom” opracowała spot filmowy, by trafić do wyobraźni motocyklistów.

Motocyklisto:

 • respektuj przepisy obowiązujące na drodze,
 • nie przekraczaj dopuszczalnej prędkości,
 • nie wjeżdżaj na skrzyżowanie, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony,
 • nie wciskaj się między pojazdy,
 • nie przeceniaj swoich umiejętności, kierując jednośladem,
 • zadbaj o widoczność na drodze – używaj elementów odblaskowych na odzieży,
 • nie wymuszaj pierwszeństwa,
 • nie wyprzedzaj „na trzeciego”.
 • pamiętaj, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe,
 • zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania i ostrożności,
 • zawsze jeździj w kasku i odpowiedniej odzieży,
 • zadbaj o prawidłowe oświetlenie swojego jednośladu i jego stan techniczny.

Bezpieczeństwo na drodze tak naprawdę zależy od nas wszystkich. Dlatego częstochowska drogówka wspólnie z Klubem Motocyklowym Jeźdźcy Hordy przeprowadziła również działania na drodze skierowane do pozostałych uczestników ruchu drogowego. W ramach akcji „Patrz w lusterka – Motocykle są wszędzie” policjanci wspólnie z motocyklistami rozdawali naklejki i ulotki, apelując do kierujących samochodami o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Podczas akcji przypominali kierującym, że prowadząc pojazd, należy wzmóc czujność i przed wykonaniem manewru na drodze spojrzeć w lusterka nie raz, ale przynajmniej dwa razy. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych, dlatego musi upewnić się, że swoim zachowaniem nie spowoduje zderzenia z motocyklistą, który jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego często w takich sytuacjach odnosi poważne obrażenia, a nawet śmierć.

Pamiętaj, że droga to nie tor wyścigowy. Wystarczy jedna sekunda nieuwagi, a konsekwencje mogą być tragiczne. Nie bądź zagrożeniem dla siebie i innych.

 

JurajskiKlimat poleca, przeczytaj również:

Dlaczego Katedrę Wawelską odwiedza tak wiele turystów?

Jaki jest fenomen witaminy D3 i K2?

 

Źródło:

UM Częstochowy