Unijne inwestycje.

Unijne inwestycje.

UNIJNE INWESTYCJE SUBREGIONU W FILMOWYM PODSUMOWANIU

Unijne inwestycje. Na stronie Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego www.subregion-polnocny.pl można obejrzeć film prezentujący i podsumowujący inwestycje ze środków unijnych realizowane w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych przez samorządy naszego subregionu w ostatnich latach. 1 maja obchodzimy rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.    

Unijne inwestycje. Przypomnijmy, że Stowarzyszenie pod nazwą Związek Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego z siedzibą w Częstochowie zrzesza wszystkie 34 gminy i powiaty z Subregionu Północnego. Związek formalnie funkcjonuje od 3 stycznia 2020 roku. Powstał m.in. po to, aby jeszcze lepiej koordynować działania samorządów z okolic Częstochowy związane z pozyskiwaniem europejskich środków w ramach RIT.

Na stronie znajdują się także informacje dotyczące bieżącej działalności stowarzyszenia, aktualnych konkursów RPO WSL, prac planistycznych dotyczących nowego okresu programowania, a także linki do zakładek związanych z funduszami unijnymi na stronach gmin i powiatów subregionu.

Subregion północny, którego liderem jest Częstochowa to jeden z subregionów najlepiej radzących sobie w kraju z optymalnym wykorzystaniem środków w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych.

Wspomniany film dostępny jest pod adresem:
https://www.subregion-polnocny.pl/inwestycje-realizowane-w-ramach-regionalnych-inwestycji-terytorialnych

O korzyściach z funduszy unijnych (w tym środków z RIT, które dystrybuowane są na poziomie subregionalnym) warto przypominać, tym bardziej, że 1 maja obchodzimy 17. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej.  Bez obecności Polski w UE nie byłoby unijnego wsparcia, z którego korzystaliśmy i korzystamy, i na które wkrótce ponownie będziemy mogli liczyć.

Warto dodać, że samo Miasto Częstochowa pozyskało dotychczas dofinansowanie unijne do różnego rodzaju zadań (głównie inwestycyjnych) w wysokości 1 mld 571 mln zł, czego 193 mln stanowiły środki przedakcesyjne, a 1 mld 378 mln zł – zdobyte przez miasto już po integracji z Unią.

Jurajskiklimat

Niezapomniane atrakcje, sprawdzone noclegi, skarby natury i kultury zebrane w jednym miejscu! Jurajskiklimat.pl to lokalny serwis internetowy poświęcony Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i całemu jej bogactwu ukrytemu w jaskiniach i grotach, w XIV-wiecznych warowniach czy na szczytach Skałek. Podpowiadamy, co warto zobaczyć na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, jakie noclegi wybrać oraz jakie interesujące atrakcje na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zwiedzić. Portal to doskonały przewodnik po szlakach turystycznych, imprezach poświęconych Jurze oraz ciekawostkom z regionu. Jesteśmy zawsze na czasie, z nową porcją newsów na temat tej wspaniałej części Polski.

 

JurajskiKlimat poleca, przeczytaj również:

Dlaczego Katedrę Wawelską odwiedza tak wiele turystów?

Jaki jest fenomen witaminy D3 i K2?

 

Źródło:

UM Częstochowy

Na zdjęciu Stary Rynek w Częstochowie – jedna z inwestycji dofinasnowanych z RIT
(fot. Łukasz Kolewiński)