Uważaj przy wymianie opony! Kradzież „na kolo „wciąż skuteczna.

Uważaj przy wymianie opony! Kradzież „na kolo „wciąż skuteczna.

UWAŻAJ PRZY WYMIANIE OPONY! KRADZIEŻ „NA KOŁO” WCIĄŻ SKUTECZNA

Złodzieje wykorzystują każdą okazję, by się wzbogacić naszym kosztem. Metody działania od lat się nie zmieniają i są bardzo popularne. Mimo to, przestępcy wciąż się bogacą, wykorzystując nasze rozkojarzenie i brak czujności. W ostatnim czasie częstochowska Policja otrzymuje zgłoszenia o kradzieżach pieniędzy, dokumentów, wartościowych przedmiotów z samochodów. Ostrzegamy przed kradzieżą „na koło”.

Od tej pory nie spuszczają już jego właściciela z oczu.
Kierowca najczęściej dopiero po przejechaniu krótkiego odcinka drogi orientuje się, że „złapał gumę”. Gdy zatrzymuje się, by wymienić oponę lub zadzwonić po pomoc, zazwyczaj jest zbyt zaabsorbowany tym faktem, by zauważyć, że ma towarzystwo. Wtedy złodzieje podbiegają i kradną wszystko to, co wartościowe – portfel, teczkę, torebkę, telefon laptop, a później znikają z łupem.

Apelujemy o ostrożność!

  • Bądźmy podejrzliwi zwłaszcza wtedy, gdy do usterki dojdzie po skorzystaniu z bankomatu czy opuszczeniu centrum handlowego. Jeśli zamierzamy opuścić samochód, wyłączmy silnik i zamknijmy pojazd.
  • Jeśli decydujemy się na naprawę koła, należy zamknąć okna i drzwi auta. Pamiętajmy, żeby w czasie wymiany nie zostawiać na dachu lub masce samochodu, żadnych przedmiotów, zwłaszcza saszetek czy portfeli z dokumentami i gotówką.
  • Przestępcy zamiast kolcami mogą posługiwać się plastikową butelką lub drutem umieszczonym w nadkolu. Powodują one powstawanie hałasu i wywabiają zmotoryzowanych zza kierownicy.
  • Zdarza się też, że jeden ze złodziei oferuje swoją pomoc przy wymianie koła, by skuteczniej odwrócić uwagę kierowcy.

Źródło:

https://czestochowa.policja.gov.pl/