Wnioski w programie in vitro przyjęte

Wnioski w programie in vitro przyjęte

WNIOSKI W PROGRAMIE IN VITRO PRZYJĘTE

Łącznie 65 par złożyło w Urzędzie Miasta Częstochowy wnioski dotyczące dofinansowania procedury zapłodnienia pozaustrojowego. 30 z nich znalazło przyjętych.

Przy naborze decydowała kolejność zgłoszeń. Z uwagi na epidemię były przyjmowane telefonicznie. Przez dwa dni – 25 i 26 lutego – odebrano łącznie 70 zgłoszeń do miejskiego programu – z czego 40 wpisano na listę rezerwową. Ostatecznie kolejnego dnia, 27 lutego, przyjęto 65 wniosków. Na liście rezerwowej znalazło się 35 z nich. Miasto ma bowiem w budżecie zarezerwowane środki finansowe dla 30 par.

A oto deklaracje par do poszczególnych placówek:

1. PROVITA KATOWICE – 12 par
2. INVIMED KATOWICE – 2 pary
3. KLINIKA GYNCENTRUM KATOWICE – 14 par
4. GAMETA-SZPITAL RZGÓW – 1 para
5. KLINIKA LECZENIA NIEPŁODNOŚCI BOCIAN KATOWICE – 1 para

Z 30 par, 4 to związki partnerskie. Największa liczba zgłoszeń dotyczy kobiet w wieku 31-34 lat.

Przypomnijmy, że beneficjentom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości do 5 tys. zł – pod warunkiem przeprowadzenia jednej procedury. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci.

Miasto Częstochowa było pionierem jeśli chodzi o samorządowe programy dofinansowania leczenia in vitro w Polsce. Aktualnie trwa czwarta edycja programu – na lata 2021-2023. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu od 2012 roku na świat przyszło już 53 dzieci –  27 dziewczynek i 26 chłopców (w tym pięć par bliźniąt). Ich rodzice otrzymują nieodpłatnie wózki dziecięce od częstochowskiego producenta – firmy ,,Deltim”.

W tegorocznym budżecie miasta na realizację programu „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy” zabezpieczono 150 tys. zł.

Źródło:

UM Częstochowy

http://www.czestochowa.pl/