Zamek Pilcza w Smoleniu

Zamek Pilcza w Smoleniu

Zamek Pilcza w Smoleniu

Miasto Smoleń znajduje się w samym centrum Jury. Zamek Pilcza w Smoleniu , zamek położony jest na wysokim wzgórzu, które porośnięte jest licznymi drzewami, które wliczają się do rezerwatu przyrody „Smoleń”. Budowla została stworzona na wzór średniowiecznej, gotyckiej architektury. Obiekt ten długo należał do rodziny Pileckich. Jest to naprawdę urzekające miejsce, coraz chętniej odwiedzane przez turystów. Dodatkową atrakcją jest oddalona nieco na południe Dolina Wodącej.

Losy Zamek Pilcza w Smoleniu 

Niestety podczas potopu szwedzkiego, gmach ten bardzo ucierpiał. Dodatkowo przyczynili się do tego Austriacy podczas kolejnych wojen. Przez wiele stuleci zamek ten był ruiną. Zachowały się tutaj jedynie mury obronne dwóch zamków dolnych z dwiema bramami, mury zamku górnego oraz cylindryczna wieża zamku górnego mierząca około 16 m.

Prace nad rekonstrukcją

Ważnym aspektem było w 2010 roku gmach groził zawaleniem. Dlatego też nie był on dostępny do zwiedzania, ze względu na bezpieczeństwo przyjezdnych. Szczególnie w czasie srogich zim a przy tym i obfitego śniegu pierwotna konstrukcja z roku na rok pomału zawalała się. W rezultacie w 2013 roku postanowiono odremontować to miejsce. Liczne prace nad odbudowaniem zamku trwały przez kolejnych kilka lat. Między innymi oprócz zabezpieczenia murów powstały tutaj drewniane a dalej metalowe schody, które wiodą na przepiękny punkt widokowy, z którego można podziwiać wspaniałe okolice. Do zamku można się dostać dwoma wejściami.

Informacje przydatne turystom przed zwiedzaniem

Podsumowując od kwietnia do października można odwiedzać teren od poniedziałku do czwartku od 9 do 17, zaś od piątku do niedzieli od 9 do 18. Poza sezonem letnim – obiekt dostępny jest codziennie od 10 do 15. Niestety wejściówki są odpłatne. Jeden bilet normalny kosztuje 9 zł, ulgowy – 7 zł, zaś dzieci do 5 roku życia mogą pozwiedzać zamek za darmo. Parking jest bezpłatny. Cały zamek można zwiedzać po zakupie biletów wstępu. Kasa znajduje się obok parkingu.

 

JurajskiKlimat poleca, przeczytaj również:

https://jurajskiklimat.pl/8-najbardziej-romantycznych-zakatkow-krakowa/

https://jurajskiklimat.pl/jakie-atrakcje-dla-dzieci-kryje-w-sobie-krakow/

 

Miłego zwiedzania!

Jurajski Klimat