Zamek w Ogrodzieńcu

Zamek w Ogrodzieńcu

Przepiękny i zabytkowy zamek w Ogrodzieńcu

Obiekt ten nie bez powodu przyciąga rzesze turystów. Znajduje się bowiem w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Można do niego trafić wybierając się trasą prowadzącą przez ulicę Zamkową 28 do Podzamcza w Ogrodzieńcu. Zabytkowy zamek w Ogrodzieńcu dostępny jest dla odwiedzających. Od maja do sierpnia codziennie od godziny 9 do 20. We wrześniu, także każdego dnia z tym że od 9 do 18, zaś w październiku od 9 do 17. Bilety wstępu do tego obiektu kosztują 21 zł, zaś ulgowy 13 zł. Niestety miejsce to nie posiada parkingu, ale wybierając się szczególnie latem pieszo do tego można po drodze zobaczyć wspaniałe i malownicze krajobrazy rozpościerające się dookoła Ogrodzieńca.

Najpiękniejszy ocalały Zabytkowy zamek w Ogrodzieńcu w samym sercu Jury

Zamek znajduje się w środku Jury, w samym jej centrum, na Górze Janowskiego, która mierzy 516 m n.p.m. Jest to z pewnością największa budowla w Jurze, która pozostała w prawie nienaruszalnym stanie sięgająca jeszcze czasów panowania Kazimierza Wielkiego – początku XIV wieku, a nawet trochę dalej. W jeszcze wcześniejszym stuleciu stała w miejscu zamku drewniana budowla. W XVI wieku zaś zamek należał do Bonerów, którzy urządzili sobie w tym miejscu swoją renesansową rezydencję.

 Zabytkowy zamek w Ogrodzieńcu – Skalne miasto

Nie bez przyczyny nazwano to miejsce Skalnym Miastem Podzamcza, gdyż oprócz przepięknego zamku znajdują się tutaj także wapienne skałki, na które chętnie wspinają się miłośnicy wspinaczek górskich. Kilkanaście różnych skał wapiennych o różnych, często fantazyjnych figurach czyni to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Wszystko to tworzy istny labirynt. To z pewnością niezła frajda dla turystów, szczególnie dlatego, że powstały tutaj trasy do wpisania się mniej lub średnio zaawansowane. Specjalnie by ułatwić wspinanie wycięto krzewy, drzewka oraz inne rośliny na potrzeby zwiedzania.

Ciekawostki

Wspaniałe, wapienne skałki razem na czele z wapiennym zamkiem czynią to miejsce prawdziwie wyjątkowym i przyciągającym licznie turystów. Nie wiem czy wiesz, że do budowy zamku użyto oczywiście wapnia, ale też jajek i padliny? Zaś sama nazwa Orle Gniazdo odnosi się do szeregu obiektów w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, które są niedostępne, ukryte niczym gniazda orle. To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie jest tak wielkie skupisko skał wapiennych. Naprawdę warto to wszystko zobaczyć. Co więcej kręcono tutaj w 2019 roku sceny do serialu Wiedźmin, zaś w 2002 kręcono w tym zamku film „Zemsta”. Do Ogrodzieńca zjechali się wówczas m.in. Daniel Olbrychski, Janusz Gajos, Katarzyna Figura, a także Roman Polański. Nieopodal można także zobaczyć zrekonstruowany gród na Górze Birów. Zaś frajdą szczególnie dla dzieci będzie Park Ogrodzieniec razem z kilkoma parkami rozrywki.

Zamek od środka

Trasa wiodąca przez zamek co roku jest rekonstruowana i ulepszana, tak, by zaciekawić grupy wycieczek przyjeżdżających tutaj. Dostępna jest do zwiedzania od środka. Można z zamku podziwiać wspaniałe krajobrazy z punktów widokowych i między innymi zobaczyć salę tortur. Znajdują się tutaj tez liczne ostańce – czyli skały wapienne przypominające wielbłąda. Samo zwiedzanie rozpoczyna się od wejścia przez główną bramę wjazdową, dalej przez Dziedziniec Pański. Co więcej turystom udostępnione są niemalże wszystkie pomieszczenia w środku. Można zobaczyć między innymi: kuchnię, sypialnię tak bogato urządzoną jak w zamku na Wawelu w Krakowie, a także ganek, wieżę widokową, izby rycerskie, a dalej pomieszczenia z wystawami. Warto obejrzeć także dziedziniec gospodarczy razem z przepięknymi odnowionymi krużgankami. Stąd można dostać się do wieży skazańców oraz skarbca oraz do dawnej kaplicy zamkowej. Dziedziniec Pański to ostatni punkt zwiedzania. Obok znajduje się Karczma Rycerska, a także spotkać można prawdziwe kramy.

Zwiedzanie zamku a dzieci

Zamek nie jest za bardzo dostępny dla dzieci. Z powodu śliskich, często wąskich schodów, trzeba trzymać się barierki. A trzymanie ich na rękach może być bardzo niebezpieczne. Najlepszą opcją będzie założenie chusty albo nosidełka.

Legenda o Czarnym Psie

Legenda głosi, że właściciel zamku przed laty – Stanisław Warszycki, po tym jak okrutnie traktował wszystkich, mówi się, że do grobu zapędził go sam diabeł zaś dziś ukazuje się na murach gmachu w postaci czarnego psa.

Losy żony właściciela zamku Seweryna Bobera

Jak głosi legenda – pewnego dnia pod nieobecność władcy, jego żona udała się do kaplicy, w której to zatrzasnęły się drzwi. Kobieta zmarła z głodu, zaś słynne drzwi zachowały się do dzisiaj i znajdują się w kościele w Ogrodzieńcu.

Inne atrakcje dla zwiedzających

Na miejscu Ogrodzieńca często odbywają się imprezy masowe, w tym koncerty, turnieje rycerskie zrzeszające licznych turystów. Szczególnie miejsce to jest popularne z imprezy pod nazwą Najazd Barbarzyńców w maju, gdy pod licznymi namiotami, gromadzą się chętni, by przeżyć podobnie jak żyli nasi przodkowie w czasach średniowiecznych. Oprócz tego, organizowana jest w wielu punktach w Jurze we wrześniu Juromania. Co niedziele latem można zobaczyć tutaj turnieje rycerskie, zaś w piątki – Wieczory z duchami, gdzie przewodnik opowiada o różnych legendach, często mrocznych tego miejsca.

 

 

JurajskiKlimat poleca, przeczytaj również:

https://jurajskiklimat.pl/8-najbardziej-romantycznych-zakatkow-krakowa/

https://jurajskiklimat.pl/jakie-atrakcje-dla-dzieci-kryje-w-sobie-krakow/

 

Miłego zwiedzania!

Jurajski Klimat