Zamek w Rabsztynie

Zamek  w Rabsztynie

Przez Zamek w Rabsztynie przebiega trasa czerwonego Szlaku Orlich Gniazd. Dokładnie w miejscowości Rabsztyn położonej w niezwykle malowniczej, jurajskiej wiosce niedaleko Olkusza na szczycie wzniesienia widnieją mury zamku. Obiekt ten prawdopodobnie powstał w XIII wieku. Przed laty znajdowała się tutaj królewska warownia.

Kawałek historii – Zamek w Rabsztynie

Obiekt składał się pierwotnie z zamku górnego, średniego i dolnego oraz pałacu. Co więcej najbardziej zachowana do dzisiaj ruina znajduje się po części pałacowej. Według historyków, zamek ten rozbudowywany był przez samego Kazimierza Wielkiego. Zaś do dzisiaj turyści mogą przejść się do zamku śladami mostu zwodzonego po północnej stronie. Zaś od południa dawniej znajdował się pałac razem z dziedzińcem i murami obronnymi. Niestety zamek ten uległ poważnemu uszkodzeniu podczas potopu szwedzkiego, zaś ocalała z tamtej epoki gotycka wysoka baszta została w XX wieku wysadzona w powietrze.

Historia odnowienia zabytku

Zamek w Rabsztynie aby uchronić przed jego całkowitym zniszczeniem, w 2000 roku powołano Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn, które wdrożyło w życie plan rekonstrukcji tego zabytku. Dzisiaj obiekt ten jest dostępny dla turystów. Odnowiono budynek bramy, a także powstała górna część zamku otwarta dla zwiedzających. W 2019 roku ponowiono remonty, a dzisiaj patronuje zamek Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Zamek współcześnie

W środku jurajskiej wiosce niedaleko Olkusza na szczycie wzniesienia widnieją mury zamku. znajduje się mała wystawa historyczna, w której to można zobaczyć na przykład makietę całego zamku ale też kopie rycin przedstawiających zamek, repliki średniowiecznej broni i uzbrojenia oraz kamienne detale architektoniczne odnalezione podczas prac archeologicznych na zamku. Zaś na wysokiej wieży można oglądać przepiękną panoramę miasta.

Ciekawostki

Archeolodzy znaleźli na terenie obiektu fragmenty podstawy ołtarza z zamkowej kaplicy, posadzkę z glazurowanych płytek ceramicznych oraz pozostałości pieca hypokaustycznego, którym dawniej ogrzewano zamek. W lipcu można zobaczyć tutaj Turnieje Rycerskie.

 

JurajskiKlimat poleca, przeczytaj również:

https://jurajskiklimat.pl/8-najbardziej-romantycznych-zakatkow-krakowa/

https://jurajskiklimat.pl/jakie-atrakcje-dla-dzieci-kryje-w-sobie-krakow/

 

Miłego zwiedzania!

Jurajski Klimat