Zamek w Tenczynie nazywany też „Małym Wawelem”

Zamek w Tenczynie nazywany też „Małym Wawelem”

Zamek w Tenczynie nazywany też „Małym Wawelem”

Obiekt położony jest na wzgórzu a dokładniej na Górze Zamkowej. Co więcej zalicza się do jednych z największych zamków w całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Powstały w XVII wieku długo należał do bogatej rodziny Tęczyńskich, przez co tak właśnie nazwano ten zamek.

Obiekt dostępny dla turystów do zwiedzania

Co ciekawe, zamek można odwiedzać dopiero od 2016 roku, kiedy to za sprawą organizacji „Ratuj Tenczyn” odbudowano, zabezpieczono oraz odremontowano stare, zawalające się mury zamku. Początkowo zachowały się tylko mury mieszkalne oraz baszty. Zrekonstruowano to miejsce, by chętnie przyciągało ono turystów. Obecnie też zamkiem opiekuje się gmina Krzeszowice, do której obiekt ten należy, zaś operatorem całej trasy turystycznej jest Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach. Co więcej odwiedzający mogą zobaczyć tutaj basteję wjazdową (barbakan), korytarz obronny, przedbramie, więżę Nawojową, dziedziniec oraz mur obronny zamku górnego. W ofercie, co stanowi dodatkową atrakcję jest także wejście na wieżę Nawojową oraz na Barbakan, skąd można podziwiać cały zamek oraz przepiękne, malownicze okolice a także same Tatry. Przewodnicy pochodzą ze Stowarzyszenia dla Szkoły w Tenczynku oraz ze Stowarzyszenia Ratuj Tenczyn i mają wiele do opowiedzenia o samej historii zamku, ale też jego licznych rekonstrukcjach. Co więcej na zamku znajduje się sklep z pamiątkami, a także można coś zjeść, oraz co jakiś czas organizowane są tutaj różne wydarzenia, tylko zachęcające turystów do odwiedzin.

Jak można dojść na zamek?

Mimo, że droga wiodąca do gmachu jest stroma, to bardzo krótka i w miarę prosta do przejścia dla turystów. Można się do niej dostać, poruszając się trasą A4 , w Rudnie skręcając do zamku. Obok gmachu znajduje się duży parking. W pobliżu powstały też liczne szlaki, dzięki którym łatwo można dojść do zamku w Tenczynie. A są nimi: żółty szlak Dolinek Jurajskich, czarny szlak rowerowy Rudno – Puszcza Dulowska a także czarny Szlak Dawnego Górnictwa Węglowego.

 

Miłego zwiedzania!

Jurajski Klimat