Żarki

Żarki

Żarki

Miasto w województwie śląskim w powiecie myszkowskim. Żarki leżą na Szlaku  Żareckim . Małe, ale urokliwe miasteczko, które licznie zamieszkiwali niegdyś Żydzi zostawiając tym samym ogromny dorobek kulturalny po sobie. Zajmowali się takimi dziedzinami jak: szewstwo, bednarstwo, młynarstwo, piekarstwo czy kołodziejstwo.

Historia:

Prawa miejskie w latach 1382-1870 , od 1949. W 1712 r. miała tu miejsce bitwa miedzy zwolennikami Stanisława Leszczyńskiego i Augusta II Sasa. W XIX wieku powstały pierwsze zakłady przemysłowe :olejarnia, browar, fabryka maszyn i narzędzi rolniczych, przędzalnia bawełny. Dalszy rozwój zahamowany został brakiem bezpośredniego połączenia z linia kolejowa.

 

Warto zobaczyć :

  • Stary Młyn w Żarkach. Znajduje się dokładniej w Muzeum Dawnych Rzemiosł. Liczy prawie 100 lat. Jest to młyn elektryczny, który mieszkańcy ponad wiek temu wykorzystywali do swojej pracy. W muzeum nikt nie będzie się nudził. Dla dzieci przygotowane są specjalne zagadki w formie zabawy, zaś dla dorosłych – ciekawe nowinki z życia tutejszych mieszkańców.
  • Kościół Parafialny Sw. Szymona i Judy ,z 1522 r. W XVII wieku dobudowano kaplice Sw. Wojciecha. Restaurowany w 1811 r. , a w 1846 r. przebudowany według planu Henryka Marconiego . Plebania z XVIII wieku, w późniejszym okresie  przebudowana.
  • Kościół Sw. Barbary , dawniej szpitalny z XVII wieku . Murowana Bożnica z 1 polowy XIX wieku
  • Zespól Klasztorny Paulinow w Lesniowe: Kosciol Nawiedzenia Marii Panny z 1559 r. W latach 1846-1847 restaurowany. Klasztor z 1755 r. rozbudowany w 1936 r. Mur otaczający Kościół i Klasztor z XVIII w.

 

 

Miłego zwiedzania!

Jurajski Klimat